Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Wyrównanie emerytur i rent 2021. Podwyżki dla działaczy opozycji i osób z rocznika 1953

JK 11:12 26 listopada 2020
Zdjęcie ilustracyjne.shutterstock
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który przewiduje wyrównanie świadczenia emerytalnego lub rentowego niższego niż 2,4 tys. zł do tej kwoty działaczom opozycji antykomunistycznej oraz osobom represjonowanym z powodów politycznych w okresie PRL – informuje "Gazeta Pomorska".

Zaproponowane rozwiązanie dotyczy ok. 12 tys. osób, które mają potwierdzony status działacza opozycji antykomunistycznej. Jego koszt miałby wynieść około 60 mln zł. Jak podkreślił premier Mateusz Morawiecki, "naszym wielkim obowiązkiem jest zapewnić godne warunki życia ludziom walczącym w latach 1956-1989 o naszą wolność i niepodległość".

 

Na zmiany wysokości świadczenia mogą liczyć również emeryci z rocznika 1953. Sposób wyliczenia podstawy świadczenia został zakwestionowany w marcu 2019 roku przez Trybunał Konstytucyjny. W związku z tym w lipcu tego roku Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, dotyczącą ustalania wysokości emerytury powszechnej dla osób z rocznika 1953.

ZUS przeprowadzi korektę z urzędu, bez składania wniosku przez zainteresowanych.

Według rządowych wyliczeń na zmianach skorzysta ok. 76 tys. osób. W większości przypadków średnia miesięczna podwyżka emerytur wyniesie 202 zł, a wyrównanie zaniżonej emerytury – średnio 12.786 zł.

Niektórzy emeryci muszą jednak złożyć wniosek. To ci, którzy ciągle są na wcześniejszej emeryturze i do tej pory nie składali wniosku o jej przeliczenie na powszechną. Albo wniosek złożyli, ale go wycofali przed uprawomocnieniem. Te osoby na złożenie wniosku mają czas do 11 stycznia 2021 r.

Źródło: pomorska.pl, ZUS

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze