Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Wybory na Białorusi. Opozycja z miejscami w parlamencie

MD 9:12 12 września 2016
Telewizja Republika
Znane są już wyniki przeprowadzonych w niedzielę wyborów parlamentarnych na Białorusi. Jeden mandat trafił do przedstawicielki białoruskiej opozycji – Hanny Kanapackiej ze Zjednoczonej Partii Obywatelskiej. Szefowa Centralnej Komisji Wyborczej na Białorusi stwierdziła, że to najbardziej liberalne wybory od 20 lat.

W minioną niedzielę na Białorusi odbyły się wybory parlamentarne. Po raz pierwszy od 1996 r. w 110-osobowym parlamencie znajdzie się przedstawiciel partii opozycyjnej. Będzie to 39-letnia prawnik, Hanna Kanapacka, która zwyciężyła w jednym z mińskich obwodów. Deputowana jest aktywistką opozycyjnej Zjednoczonej Partii Obywatelskiej. W parlamencie zasiądzie również kandydatka będąca wiceszefową niezależnego Towarzystwa Języka Białoruskiego, Alona Anisim.

Zdaniem mediów zachodnich, mandaty dla kandydatek opozycyjnych i niezależnych nie zmieniają w znaczącym stopniu politycznego krajobrazu Białorusi, jednak w pewien sposób mogą oznaczać zwrot Białorusi w stronę Zachodu. Szefowa tamtejszej Centralnej Komisji Wyborczej powiedziała, że były to najbardziej liberalne wybory na Białorusi od 20 lat. Lidzija Jarmoszyna dodała również, że nowo wybrani deputowani to ludzie wyróżniający się charakterem i umiejętnością rozmawiania z wyborcami. Podkreśliła także, że podczas wyborów nie doszło do żadnych istotnych nieprawidłowości, a także niewielka jest ilość skarg, które wpłynęły do CKW.

Dzianis Sadouski z kampanii „Prawo wyboru” twierdzi jednak, że główną nieprawidłowością stało się manipulowanie frekwencją. Jego zdaniem ludzi zapędzono na głosowanie przedterminowe, które odbywało się przez pięć dni przed właściwymi wyborami, a nieobecne osoby dopisano do frekwencji. Sadouski powiedział też, że ponad 20 obserwatorów z niezależnego „Prawa wyboru” usunięto z punktów wyborczych. Oficjalnie frekwencja wczorajszych wyborów wyniosła 74,3%.

- Nie chcę, żeby ta opozycja była piątą kolumną wewnątrz naszego kraju. Chcę, żeby ta opozycja istniała i była konstruktywna. Kto jest przeciw narodowi? Wszyscy za! Jednak różnica polega na tym, kto rzeczywiście jest „za”, a kto tylko tak mówi – powiedział prezydent Białorusi, Aleksander Łukaszenka podczas wczorajszego głosowania.  

Źródło: IAR, reuters.com

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Najnowsze