Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Wspólnie przeciw "imperialnej polityce Moskwy". Marszałek Karczewski na zgromadzeniu Polski, Litwy i Ukrainy

am 16:27 12 listopada 2018
twitter.com
Interesy Polski, Litwy i Ukrainy są zbieżne, a ich wspólnym wrogiem jest "imperialna polityka Moskwy" – mówił w poniedziałek marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski w wystąpieniu inaugurującym w Wilnie 9. sesję Zgromadzenia Parlamentarnego Polska-Litwa-Ukraina.

– Musimy stawiać czoło wyzwaniom współczesności. Pozytywne emocje są pomocne, ale skuteczna polityka wymaga trzeźwego osądu. Razem stawiamy czoło imprerialnej polityce Rosji, razem wspieramy integralność terytorialną i niepodległość Ukrainy – powiedział Karczewski. Przypomniał, że "Polska jest trzecim, po USA i Kanadzie, donatorem pomocy dla armii ukraińskiej, a Litwa działa w tym samym kierunku stosownie do swego potencjału".

Polityk podkreślił, że umożliwienie funkcjonowania Nord Stream 2 stanie się nowym źródłem finansowania wojennych działań w Rosji.

– Wspólnym wyzwaniem dla Polski, Litwy i Ukrainy jest odparcie zagrożenia wynikającego dla naszych relacji z prowokacji rosyjskich. Prowokacje w stosunkach polsko-ukraińskich dotyczą pamięci narodowej, a w relacjach polsko-litewskich – polskiej mniejszości na Litwie –mówił.

– Tak jak historia, tak i kwestia mniejszościowa są realnie trudne, ale nie jest to powodem, byśmy pozwolili komukolwiek na rozgrywanie ich w celu poróżnienia nas. Wspólnym zadaniem Polski, Litwy i Ukrainy jest uczynienie wszystkiego, by historia nie przeszkadzała nam w kształtowaniu teraźniejszości i przyszłości – kontynuował marszałek Senatu RP.

Przypominając, że Polska i Litwa są państwami członkowskimi UE, a Ukraina chce nim zostać, marszałek Senatu zaznaczył, że "Unia wymaga dziś wspólnej troski". – Unia zamiast koncentrować się na rozwiązywaniu realnych problemów współczesności (…) forsuje projekty ideologiczne pozbawione poparcia wyborców – ocenił Karczewski dodając, że "Polska wysoko sobie ceni solidarność Litwy".

 

Podczas dwudniowego Zgromadzenia parlamentarzyści Polski, Litwy i Ukrainy będą mówić o bezpieczeństwie, Partnerstwie Wschodnim i piątej rocznicy wydarzeń na kijowskim Majdanie. Delegacje poruszą tematy dotyczące zagrożeń hybrydowych, walki z propagandą oraz współpracy w dziedzinie wojskowości i energetyki.

Źródło: zw.lt

Wczytuję ocenę...


KONIEC SYSTEMU (ODC.158/2) - KALETA: NIEKTÓRE WYROKI SĘDZIOWSKI POKAZUJĄ, ŻE SĄ RÓWNI I RÓWNIEJSI
Wczytuję komentarze...
Najnowsze