Wspólne ćwiczenia polskich i amerykańskich żołnierzy. Szef MON: Trwają negocjacje ws. systemów obrony przeciwrakietowej

Artykuł
Antoni Macierewicz z żołnierzami US Army
FOT. MJR ROBERT SIEMASZKO/ DKS MON

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz odwiedził polskich i amerykańskich żołnierzy, którzy biorą udział we wspólnych manewrach o kryptonimie "Panther Assurance". Podczas wizyty na poligonie w Skwierzynie szefowi MON towarzyszył ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Pol Jones.

Antoni Macierewicz podkreślił, że Polsce zależy na zacieśnianiu współpracy sojuszniczej, a w szczególności na wzmacnianiu wschodniej flanki NATO, co stanowi priorytet negocjacyjny na Szczyt NATO w Warszawie, który odbędzie się w lipcu br. Szef MON poinformował także o toczących się negocjacjach ws. wyposażenia polskich Sił Zbrojnych w systemy obrony powietrznej.

– Jesteśmy po demonstracji końcowej fazy ćwiczeń. Pozostajemy pod wrażeniem skuteczności działania rakiet Patriot oraz polskiego sprzętu. Ale również pod wrażeniem szybkości przemieszczenia baterii, sprawności działania obu stron, co daje nadzieję na dobre współdziałanie w sytuacji ewentualnego zagrożenia bezpieczeństwa – powiedział podczas briefingu Macierewicz.

Ministrowi obrony towarzyszył także ambasador USA w Warszawie Pol Jones. – Polska pozostaje ważnym sojusznikiem, który poważnie podchodzi do wzmacniania własnych zdolności obronnych. Codziennie współpracujemy razem nad wzmocnieniem NATO. Jesteśmy sojusznikami i to zostanie na zawsze – zapewnił amerykański dyplomata. O swoich wrażeniach Pol Jones poinformował także na Twitterze. "Polscy i amerykańscy żołnierze świetnie współpracują!" – napisał. 

 

 

Wzmocnić wschodnią flankę NATO

"Panther Assurance" to ćwiczenie obrony powietrznej zorganizowane w ramach trwającej od lat współpracy amerykańsko-polskiej.  Żołnierze z 35 Skwierzyńskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej oraz stacjonujący na co dzień w Baumholder w Niemczech Amerykanie z 5-7 Batalionu Artylerii Przeciwlotniczej doskonalą swoje umiejętności w zakresie planowania i prowadzenia obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej ważnych obiektów, trenują odpieranie symulowanych ataków lotniczych, zmianę stanowisk ogniowych, załadunek i rozładunek wyrzutni, ochronę sił własnych, ostrzeganie i alarmowanie – informuje MON.

Manewry, które obserwował szef MON, stanową kontynuację rotacyjnego szkolenia polsko-amerykańskiego z wykorzystaniem baterii Patriot, które rozpoczęło się w maju 2010 roku w Morągu. Wpisuje się w systematyczny rozwój polsko-amerykańskiej współpracy obronnej, której ważnym elementem jest obrona powietrzna i przeciwrakietowa, a także w koncepcję wzmocnienia wschodniej flanki NATO, która została ustanowiona podczas ostatniego szczytu Sojuszu w Newport.

 

 

Źródło: mon.gov.pl, telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy