Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Poprawa bezpieczeństwa i obronności. PESCO - mechanizm współpracy wojskowej

IO 14:11 26 lutego 2021
Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET / POOL
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przekonywała w piątek na konferencji prasowej po dwudniowym wideoszczycie UE, że Unia potrzebuje własnych zdolności wojskowych. Podkreśliła, że sposobem na to jest program PESCO.
W konkluzjach przyjętych drugiego dnia szczytu unijni przywódcy podkreślili znaczenie dalszego pogłębiania współpracy w zakresie bezpieczeństwa i obrony między państwami członkowskimi, zwiększania inwestycji obronnych oraz przyspieszenia rozwoju zdolności cywilnych i wojskowych, oraz gotowości operacyjnej w UE.

Według von der Leyen, odpowiedzią na to zapotrzebowanie jest stworzone w 2017 roku PESCO - traktatowy mechanizm współpracy wojskowej i obronnej obejmujący 25 państw członkowskich UE.

- PESCO jest wspierane nowym, liczącym 8 mld euro Europejskim Funduszem Obronnym i pomoże nam rozwinąć zdolności wojskowe Europy razem. Mamy przemysł, mamy wiedzę. To, czego potrzebujemy, to wykorzystanie innowacji w służbie wspólnych zdolności wojskowych - zaznaczyła.

Szefowa KE zwróciła też uwagę, że południowe sąsiedztwo UE jest dla Wspólnoty strategicznie ważne" w kontekście bezpieczeństwa i stabilności.

- Zdecydowaliśmy odnowić nasze partnerstwo z południowym sąsiedztwem, po pierwsze po to, aby walczyć z pandemią Covid-19 - wskazała von der Leyen.

Również w kontekście bezpieczeństwa przewodnicząca KE mówiła o zbyt dużej zależności Unii w niektórych krytycznych łańcuchach dostaw". W długim okresie rozwiązaniem tego problemu będzieprzechodzenie na gospodarkę o obiegu zamkniętym.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze