Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Wpis radnej KO „czołgi jadą na Warszawę”. Wojsko dementuje fake newsa

RED 13:24 28 października 2020
Twitter/ Alicja Cichoń
Jak wywołać panikę i sprzedać fake newsa? W dobie pandemii nie trudno o wpadkę. News o „czołgach transportowanych do Warszawy” opublikowała była asystentka posła PO Czesława Mroczka, radna powiatu mińskiego, pracująca w Urzędzie Miasta Mińsk Mazowiecki.

Na twitterowym profilu Alicji Cichoń ukazała się dziś informacja: „Mińsk Mazowiecki dziś rano. Linią kolejową w stronę Warszawy transportowano czołgi. Mam nadzieję, że to przypadek” – bije na alarm urzędniczka

 

 

Post zyskał liczne polubienia i udostępnienia. Do jego treści odniósł się również Waldemar Kuczyński ( opozycjonista PRL i założyciel Unii Demokratycznej i Unii Wolności, obecnie publicysta TOK FM, TVN24 czy "Superestacji").  Na profilu facebookowym czytamy:

"W demokracji kiedy narasta bunt ludzi i wychodzą na ulicę nawet nie pokojowo rozwiązaniem nie jest wyprowadzanie przeciw nim wojska lecz podanie się rządu do dymisji i nowe wybory. Ale nie przy tej władzy, w obronie bezprawia ich herszta i w obronie własnych posad mogą sięgnąć po taką zbrodnię wobec społeczeństwa” - nawołuje Kuczyński. 

Okazuje się, że rozsiewana informacja to zwyczajny „fake news”. Przedstawiony transport czołgów należy do 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, która pełni dyżur w Siłach Bardzo Szybkiego Reagowania, stanowiącego trzon tzw. Szpicy NATO.


- Zdjęcie uzyskujące rozgłos na Twitter przedstawia sprzęt 1 Batalionu Czołgów z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Sprzęt gąsienicowy wraca transportem kolejowym do macierzystej jednostki wojskowej w Żurawicy po zakończonym na poligonie w Orzyszu ćwiczeniu pk. Lampart-20. Ćwiczenie zakończyło się 26 października. Obecnie transport znajduje się w Łukowie pod Siedlcami - informuje portal TV Republika mjr Przemysław Lipczyński, oficer prasowy18 Dywizji Zmechanizowanej i dodaje - Kolejnym sprawdzianem, który czeka brygadę w ramach dyżuru jest jej udział w międzynarodowym ćwiczeniu pk. Brilliant Jump-20 (II), które obejmie przerzut sił i środków na terytorium Litwy oraz udział w ćwiczeniu Iron Wolf-20.

Warto przypomnieć, że działaczka KO Cichoń znana jest z publikacji nieprawdziwych informacji w sieci. Jest m.in. autorką oskarżeń wobec ministra środowiska Michała Wosia (chorego na koronawirusa), któremu sugerowała, kontakt i zarażenie zmarłego pracownika resortu.

Źródło: Portal TV Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze