Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Woyciechowski: Kościół Katolicki był pierwszą ofiarą aparatu represji państwa komunistycznego

M.N. 20:51 16 maja 2019
Telewizja Republika
Kościół Katolicki w rzeczywistości komunistycznej był pierwszą instytucją, która była zwalczana wszelkimi narzędziami przez i aparat partyjny PZPR, jak i przez to zbrojne ramię, czyli aparat bezpieczeństwa komunistycznego - powiedział dla Telewizji Republika Piotr Woyciechowski, ekspert ds. służb specjalnych.

W sobotę na oficjalnym profilu Tomasza Sekielskiego na kanale YouTub premierę miał dokument pt. "Tylko nie mów nikomu", w którym przedstawione zostały przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne.

Abp Polak zapowiada pomoc ofiarom pedofilii. Powstanie fundusz solidarnościowy

Problem pedofili w Kościele poruszył dziś red. Adrian Stankowski razem z Piotrem Woyciechowski, ekspertem ds. służb specjalnych. 

Kościół Katolicki w rzeczywistości komunistycznej był pierwszą instytucją, która była zwalczana wszelkimi narzędziami przez i aparat partyjny PZPR, jak i przez to zbrojne ramię, czyli aparat bezpieczeństwa komunistycznego. Nikt z innych instytucji państwa PRL-u nie był z definicji poddany działaniom opresyjnym. Tylko dlatego, że był kapłanem był wrogiem ludowym (…) Nigdy nie zrezygnowano z kompromitowania, oczerniania i pozbawiania życia. Zmieniano po prostu nacisk – jedne metody były bardziej popularne od drugich – tłumaczył Woyciechowski.

Wiemy, że najbardziej popularną metodą werbowania kapłanów był słynny „worek, korek i rozporek” były to hazard, alkohol i właśnie akty seksualne, co jest w Kościele bardzo znamienne. (…) Trzeba pamiętać, że to Kościół Katolicki był pierwszą ofiarą aparatu represji państwa komunistycznego – podkreślił. 

Jeżeli chodzi o infekowanie tą gangreną struktur Kościoła – jest tak, że w rzeczywistości państwa totalitarnego taka instytucja nie jest w stanie wykształcić naturalnych mechanizmów obrony i transparentności tego typu dewiacji, zachowań, jakim jest pedofilia – wyjaśnił nam ekspert.

Służba Bezpieczeństwa robiła wszystko, aby zminimalizować rozpowszechnianie się dowodów i wiedzy o tych strasznych aktach wśród duchownych. (…) Stąd moim zdaniem pełno uprawnione przekonanie jest, że nie możemy wytłumaczyć w pełni tego zjawiska bez uwzględnienia aktywów operacyjnych departamentu IV SB bądź wojskowej służby wewnętrznej, bo pamiętajmy, że wojskowa bezpieka robiła dokładnie to samo – mówił Woyciechowski.

Teraz mamy rzeczywistość, z którą nie poradziło sobie państwo co do zasady – czyli m.in. z brakiem dekomunizacji, brakiem lustracji, brakiem opcji zerowej w aparacie bezpieczeństwa – dodał. 

– Jeżeli państwo polskie sobie z tym nie poradziło na bazie ustawodawczej, instytucjonalnej - to co dopiero Kościół, który nie był w stanie przeprowadzić procedur lustracyjnych – zaznaczył Woyciechowski. 

Sekielski przyznał, że bohaterowie jego filmu byli w przeszłości zarejestrowani jako tajni współpracownicy Służby Bezpieczeństwa. O tym fakcie... nie wspomina jednak w swoim filmie.

 – Z punktu widzenia uczciwości i rzetelności dziennikarskiej, do której Sekielski jest przymuszony – co do zawodu jego wiedza nt. funkcjonowania aparatu państwa komunistycznego jest ponadprzeciętna. To jest dziennikarz, który tymi kwestiami od lat się zajmował i interesował. Sam pamiętam kampanię wyborczą do parlamentu w 1997 roku, gdzie byłem członkiem zespołu ds., służb specjalnych, która opowiadała się za przeprowadzeniem opcji zerowej w służbach w ramach akcji wyborczej „Solidarność”. Wielokrotnie z nim (red. Sekielskim) rozmawiałem, był obecny na konferencjach, korzystał z naszej wiedzy, korzystał z różnych oświadczeń – prowadziliśmy wtedy aktywną politykę – można powiedzieć informacyjną przedstawiając nasz poglądy i propozycje. Jest nieuczciwością, że przy pełnej wiedzy, że zdecydowana większość tych negatywnych bohaterów nie poinformował opinii publicznej o tym fakcie, który był mu znany. Jego nieprzeciętna wiedza absolutnie każe mu łączyć te sytuacje tych nieakceptowalnych zachowań duchownych ze współpracą z SB, która ich chroniła i wykorzystywała wiedzę i dowody na ich skłonności. To jest absolutnie nie w porządku wobec opinii publicznej i z tego pan Tomasz Sekielski powinien się wytłumaczyć – powiedział Piotr Woyciechowski.  

ZACHĘCAMY DO WYSŁUCHANIA CAŁEJ ROZMOWY:

 

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ: 

Byłem ministrantem i nic mi się nie stało!

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Najnowsze