Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Wolne media na świecie w coraz głębszym kryzysie. Problemem polityka, terroryzm i prywata właścicieli

mg 10:22 30 kwietnia 2015
zrzut z freedomhouse.org
Z raportu opublikowanego przez fundację Freedom House wynika, że w 2014 roku gwałtownie pogorszyła się sytuacja wolnych mediów na świecie. Dziennikarze zmagają się z problemami dot. swobodnego przepływu informacji, często ryzykują własnym zdrowiem i życiem. Tylko 14 proc. mieszkańców świata ma dostęp do nieocenzurowanych informacji. To najgorszy wynik od 10 lat.

Raport wskazuje na to, że rządy wielu państw stosują metodę uciszania krytyki, cenzurują media, a czasem doprowadzają do aresztowań dziennikarzy. Zwrócono również uwagę na szerzący się terroryzm oraz organizacje niezwiązane z konkretnymi państwami, które działają w coraz bardziej brutalny sposób. Dochodzi do porwań i egzekucji przedstawicieli mediów.

Problemem są również prywatni właściciele telewizji, którzy w coraz większej liczbie krajów kształtują swoje programy pod kątem własnych preferencji, jeżeli chodzi o politykę czy sferę życia społecznego.  Dochodzi przez to do szerzenia propagandowych tez, które mają służyć prywatnym interesom.

Największe pogorszenie od 10 lat

Roczne raporty sytuacji w mediach publikowane są przez Freedom House od 1980 roku. Według najnowszego, wolność prasy w 2014 roku spadła do najniższego punktu od 10 lat. Tempo pogorszenia sytuacji przyspieszyło tak drastycznie, że jest to również największy roczny spadek w ciągu dekady.

Ludność świata, która cieszy się z wolnej prasy, to jedynie 14 procent. Oznacza to, że tylko jedna na siedem osób mieszka w krajach, w których dostarczane są rzetelne informacje polityczne, dziennikarze są bezpieczni, państwo minimalnie ingeruje w sprawy mediów, a prasa nie przeżywa destrukcyjnych nacisków prawnych lub ekonomicznych.

Źródło: freedomhouse.org, telewizjarepublika.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze