Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Wojskowe laboratoria wykonały ponad 4,7 tys. testów na koronawirusa

A.N. 9:19 11 kwietnia 2020
pixabay
Wojskowe laboratoria działające we wspólnym systemie z cywilną służbą zdrowia przeprowadziły dotychczas ponad 4,7 tys. testów na obecność koronawirusa – poinformował PAP resort obrony.
Centrum Operacyjne MON poinformowało, że obecnie – na podstawie zatwierdzonych przez ministra obrony narodowej wniosków wojewodów lub umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia – w systemie z cywilną służba zdrowia działają cztery laboratoria wojskowe

"Laboratoria wojskowe biorące udział w identyfikacji wirusa SARS-CoV-2 wraz z kontenerowym laboratorium mikrobiologicznym oddelegowanym do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie wykonały dotąd łącznie 4740 testów" – podało MON.

Przypomniało, że możliwości diagnostyczne laboratoriów wojskowych to 350 testów na dobę.

Testy na obecność koronawirusa przeprowadza np. Ośrodek Diagnostyki i Zwalczania Zagrożeń Biologicznych w Puławach Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii; wojsko przygotowało także mobilne laboratorium rozpoznania biologiczne, które jest w stanie wykonywać takie testy.

Wojsko prowadzi także inne działania medyczne w związku z epidemią. W szpitalu wojskowym we Wrocławiu osoby powracające z zagranicy były poddane kwarantannie i diagnostyce. Żołnierze dezynfekują budynki, wojskowi psychologowie udzielają telefonicznie pomocy osobom potrzebującym takiego wsparcia podczas kwarantanny.

Na początku kwietnia żołnierze brygad logistycznych rozpoczęli transport z magazynów 1,2 mln masek chirurgicznych oraz 9,5 tys. litrów płynów do dezynfekcji przeznaczonych dla 105 szpitali.

Inne działania wojska polegają m.in. na wspólnych patrolach z policją i Strażą Graniczną. Agencja Mienia Wojskowego, która odpowiada m.in. za zakwaterowanie żołnierzy i gospodaruje nieruchomościami, udostępniła dwa ośrodki na miejsca kwarantanny. Przy wynajmie obiektów udziela także bonifikat przedsiębiorcom, których dotknęły ograniczenia wprowadzone w związku z epidemią. (PAP)

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
Najnowsze