Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Wojciech Hermeliński kończy 70 lat. Koniec kadencji przewodniczącego PKW

am 7:37 29 marca 2019
FLICKR/ LUKAS PLEWNIA/ CC BY-SA 2.0
Dzisiaj wygasa kadencja Wojciecha Hermelińskiego jako przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej. Jest to skutek ukończenia przez niego 70. roku życia, a według polskiego prawa takie osoby nie mogą zasiadać w PKW. Sędziego, który zajmie miejsce Wojciecha Hermelińskiego – ale nie na stanowisku prezesa – wskaże prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska, która w zeszłym tygodniu zdradziła, że tym kandydatem będzie sędzia Grzegorz Jędrejek.

Zgodnie z kodeksem wyborczym w skład Państwowej Komisji Wyborczej (PKW) wchodzi po trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego (TK), Sądu Najwyższego (SN) oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA). Wskazywani są oni przez prezesów tych organów. Okres pełnienia funkcji członka PKW wynosi dziewięć lat, a obecny skład swoją kadencję rozpoczął 1 stycznia 2016 r.

Jednak wygaśnięcie członkostwa przed upływem kadencji może nastąpić m.in. na skutek odwołania przez prezydenta RP lub ukończenia przez sędziego wieku 70 lat. W tej drugiej sytuacji jest właśnie dotychczasowy przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński, który 29 marca kończy 70 lat.

 

CZYTAJ WIĘCEJ W DZISIEJSZYM WYDANIU "GAZETY POLSKIEJ CODZIENNIE"

 

Źródło: gpcodziennie.pl

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Najnowsze