Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Wnioski po pożarze katedry Notre Dame. ZOBACZ co ustalono

AS 20:24 3 maja 2019
pixabay
Będzie koordynacja działań w Unii Europejskiej w sprawie ratowania najbardziej zagrożonych zabytków i działań prewencyjnych, które mają skuteczniej chronić dziedzictwo kulturowe. Tak ustalili w Paryżu na nadzwyczajnej naradzie unijni ministrowie kultury i ministrowie do spraw europejskich.

Spotkanie zwołał prezydent Francji Emmanuel Macron po pożarze katedry Notre Dame. Unijni ministrowie mówili, że najpilniejsza jest obecnie ściślejsza współpraca europejskich stolic jeśli chodzi o ochronę i ratowanie zabytków. 

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podkreślał, że nacisk powinien być położony na prewencyjne działania. - Czyli na zapobieganie, na zabezpieczanie tych obiektów, które są najcenniejsze, żebyśmy nie byli zaskakiwani przez takie dramatyczne wydarzenia jak pożar w Notre Dame - powiedział.

A wiceszef MSZ-tu Konrad Szymański dodał: "Jest wytyczony bardzo jasny kierunek działań". Oprócz koordynacji i prewencji teraz unijne kraje będą zastanawiać się jak bardziej zaangażować unijne programy kierowane do młodzieży.

- Jak umieścić tam kontekst dziedzictwa kulturowego, tożsamości kulturalnej Europy w większym stopniu niż to jest teraz - dodał wiceminister spraw zagranicznych. Ponadto unijni ministrowie uznali, że powinna być większa elastyczność przy wydawaniu europejskich funduszy na ochronę dziedzictwa kulturowego.

Źródło: IAR

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze