Wniosek o areszt dla prawnika podejrzanego o szpiegostwo

Artykuł
FLICKR.COM/MIKECOGH/CC BY-SA 2.0

Prokuratura Apelacyjna w Warszawie złożyła w sądzie wniosek o areszt dla cywila podejrzanego o pracę na rzecz obcego wywiadu - poinformował rzecznik prokuratury Zbigniew Jaskólski.

Sąd otrzymał wniosek w sprawie aresztowania Stanisława Sz. pod zarzutem pracy dla obcego wywiadu. Niejawne posiedzenie w tej sprawie zaplanowano na godz. 14.

- Wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec Stanisława Sz. wpłynął do Sądu Rejonowego dla Warszawy Woli i został zarejestrowany - poinformowała sekcja prasowa Sądu Okręgowego w Warszawie. 

Wcześniej rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie Zbigniew Jaskólski podał, że chodzi o prawnika o podwójnym obywatelstwie, któremu zarzuca się udział w obcym wywiadzie na szkodę Polski.

Jaskólski nie chciał ujawnić innych szczegółów dotyczących sprawy. - Tego typu przestępstwo jest delikatnej materii. Powiedzenie chociażby słowa więcej może utrudnić prowadzone postępowanie przygotowawcze - powiedział prokurator.

Cywila i wojskowego pracującego w MON zatrzymano w środę. Według mediów obaj mieli szpiegować dla rosyjskiego wywiadu. Prawnik miał pracować w jednej ze stołecznych firm, a drugim zatrzymanym jest starszy stopniem oficer Wojska Polskiego, także podejrzany o szpiegostwo.

W akcji w MON wzięli udział również żołnierze Żandarmerii Wojskowej, a podstawą były materiały zebrane przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego.

Według nieoficjalnych informacji PAP prowadzone osobno sprawy przez prokuratury cywilną i wojskową zostały skoordynowane i zatrzymania zostały przeprowadzone równolegle przez ABW. Cywil miał być od kilkunastu miesięcy w kręgu zainteresowania służb. Oficer - jak podawały media - miał być śledzony od dwóch miesięcy.

Kodeks karny przewiduje za szpiegostwo od roku do 10 lat więzienia. W razie udzielenia informacji, których przekazanie może wyrządzić szkodę państwu, minimalna kara to trzy lata. W przypadku organizowania lub kierowania działalnością obcego wywiadu kara to od 5 do 15 lat lub 25 lat więzienia.

W ostatnich latach prowadzono w polskich sądach co najmniej kilkanaście procesów o działanie na rzecz obcego wywiadu. Sprawy o szpiegostwo są z zasady tajne, więc nie o wszystkich wiadomo. Wyroki opiewały nawet na 9 lat więzienia, były też kary w zawieszeniu


CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Nieoficjalnie: Zarzut pracy dla obcego wywiadu dla cywila

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy