Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Włochy: Wirtualne Muzeum Fiata 500 – właśnie otwarte

AKŁ 19:15 4 lipca 2020
pixabay
W momencie, gdy taśmę produkcyjną opuścił pierwszy w historii model elektryczny Fiata 500, powstało też muzeum wirtualne słynnej Cinquecento – „Pięśsetki”. Można go zwiedzać nie ruszając się z domu.

63 lata temu, 4 lipca 1957 r. fabrykę w Turynie opuścił pierwszy model Fiata 500. Wczoraj w Pałacu Chigi i Kwirynale najnowszy model Fiata 500, całkowicie „ekologiczny” bo elektryczny wypróbowywali prezydent Sergio Mattarella i premier Giuseppe Conte.

Nim na dachu fabryki Fiata w Turynie stanie prawdziwie muzeum poświęcone historii tego włoskiego samochodu, od dziś można oglądać muzeum wirtualne o tej tematyce.

Do muzeum można się udać klikając ten link: https://www.fiat.it/casa-500-museo-virtuale

Gość może wybrać zwiedzanie w pięciu wersjach językowych: po angielsku, włosku, francusku, hiszpańsku i niemiecku. Co tam zobaczy? Przede wszystkim pozna historię Fiata i obejrzy oryginalne modele.

Historia włoskiego samochodu marki Fiat, która jest skrótem nazwy Fabbrica Italiana Automobili Torino – Włoska Fabryka Samochodów Turyn rozpoczęła się w 1899 r. w Turynie. W tym samym roku wyprodukowano pierwszy model Fiat 3 ½ HP. W 1903 r. firma już była na giełdzie. W 1917 r. rozpoczęto budowę wówczas bardzo nowoczesnego pod względem architektonicznym zakładu w turyńskiej dzielnicy Lingotto. W 1936 r. pojawia się pierwszy Fiat 500 A Topolino, czyli Myszka nazwany tak przez Włochów ze względu na mała kubaturę i sympatyczną linię.

1 maja 1939 r. rusza Fabryka Fiata Mirafiori w Turynie – obecnie najdłużej działająca fabryka w Europie (w rzeczywistości produkcja „pełną parą” została uruchomiona dopiero w 1947 r.). W 1957 r. powstał pierwszy model 500, a dziś turyńska fabryka świętuje nową erę – Cinquecento elektryczną. Niemal od początku koncern znajduje się w rękach rodziny Agnellich.

Źródło: La Repubblica, fiat.it

Wczytuję ocenę...


Andrzej Duda zmienia Konstytucję -zakaz adopcji dzieci przez pary jednopłciowe
Wczytuję komentarze...
Najnowsze