Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Właśnie rozpoczął się Memoriał Kamili Skolimowskiej

AKŁ 17:22 6 września 2020
Zdjęcie Kamili Skolimowskiej na trybunach Stadionu Orła w Warszawie podczas memoriałuWikipedia
Na Stadionie Śląskim pojawią się m.in. legenda francuskiej tyczki Renaud Lavillenie, jedna z najlepszych europejskich biegaczek na średnich i długich dystansach – Brytyjka Laura Muir oraz znakomite skoczkinie wzwyż – Ukrainki Yuliia Levchenko i Yaroslava Mahuchikh. Mityng rozgrywany jest 6 września br.

Rozgrywany od ponad dekady mityng w 2020 roku został doceniony przez światową federację lekkoatletyczną i włączony do World Athletics Continental Tour Gold – drugiego najważniejszego, po Diamentowej Lidze, cyklu mityngów na świecie.

– Memoriał Kamili Skolimowskiej znalazł się wśród najlepszych mityngów świata. To wspaniała wiadomość dla polskiego sportu. Dołączenie do prestiżowego cyklu World Athletics Continental Tour Gold podkreśla rangę mityngu poświęconego pamięci najmłodszej polskiej mistrzyni olimpijskiej. Po modernizacji Stadion Śląski stał się jednym z najnowocześniejszych obiektów lekkoatletycznych w Europie i bardzo się cieszę, że odbywają się tu tak prestiżowe zawody, jak Memoriał Kamili Skolimowskiej czy przyszłoroczne mistrzostwa świata sztafet – powiedziała minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk na konferencji prasowej poprzedzajacej wydarzenie.

Co nas czeka?

Tegoroczny mityng rozgrywany 6 września zapowiada się wyjątkowo emocjonująco, bo konkurs rzutu dyskiem będzie chyba najmocniej obsadzony w całym sezonie  – podkreślił Małachowski, który 6 września zmierzy się z mistrzami świata z 2017 i 2019 roku, czyli Szwedem Danielem Ståhlem i Litwinem Andriusem Gudžiusem. 

Znakomitą obsadę będzie miał także bardzo lubiany przez kibiców konkurs skoku o tyczce. Tutaj dojdzie do kolejnego pojedynku Piotra Liska z francuską gwiazdą, czyli niegdysiejszym rekordzistą świata Renaud Lavillenie. Chociaż w ogólnym rozrachunku to Francuz – mistrz (2012) i wicemistrz (2016) olimpijski – w bezpośrednich starciach prowadzi z Liskiem 42 do 19, to z ostatnich potyczek zwycięsko wychodził Polak.  

Kolejną niezwykle emocjonującą konkurencją podczas LOTTO Memoriału Kamili Skolimowskiej będzie bieg na 1500 metrów. Tutaj kibiców rozgrzeje niezwykle waleczna i słynąca ze znakomitych finiszów wicemistrzyni Europy Sofia Ennaoui. Rywalką Polki będzie słynna Laura Muir. Brytyjka to mistrzyni Europy ze stadionu (2018) oraz hali (2019). W obu tych triumfach dystansowała polską biegaczkę. Polscy kibice z pewnością zrobią wszystko, żeby na Stadionie Śląskim Ennaoui wzięła rewanż.

W biegu na 100 m przez płotki rywalką polskiej gwiazdy Karoliny Kołeczek będzie znakomita Białorusinka Elwira Herman, mistrzyni Europy z Berlina.

Niezwykle atrakcyjnie zapowiada się także rywalizacja na skoczni wzwyż. Kamila Lićwinko, halowa mistrzyni świata z Sopotu i brązowa medalistka mistrzostw globu z Londynu, zmierzy się z dwiema ukraińskimi wicemistrzyniami świata – Yuliją Levchenko (Londyn 2017) i Yaroslavą Mahuchikh (Doha 2019). Która z tych znakomitych skoczkiń będzie górą podczas LOTTO Memoriału Kamili Skolimowskiej przekonamy się już 6 września.

Podczas LOTTO Memoriału Kamili Skolimowskiej nie zabraknie polskich gwiazd Królowej Sportu. Swój start na bieżni, rzutniach i skoczniach Stadionu Śląskiego potwierdzili już m.in.: brązowy medalista ostatnich MŚ, średniodystansowiec Marcin Lewandowski, złoty i srebrny medalista mistrzostw Europy w pchnięciu kulą, czyli Michał Haratyk i Konrad Bukowiecki, najszybsza Polka Ewa Swoboda, brązowy medalista olimpijski w rzucie młotem Wojciech Nowicki, a także mistrzyni Europy na 400 m Justyna Święty-Ersetic.

Tradycją mityngu jest start paraolimpijczyków. Nie inaczej będzie w tym roku. Ich występy na Stadionie Śląskim to także realizacja jednego z marzeń Kamili Skolimowskiej, której niepełnosprawni sportowcy byli bliscy.

Kilka słów o wydarzeniu

Memoriał Kamili Skolimowskiej to międzynarodowy mityng lekkoatletyczny organizowany cyklicznie od 2009 roku przez Fundację Kamili Skolimowskiej. 2 maja 2009 roku na terenie warszawskiej Skry zorganizowano „Mityng ku czci Kamili”, którego głównym przesłaniem było oddanie hołdu przedwcześnie zmarłej mistrzyni olimpijskiej w rzucie młotem z Sydney. Rozegrano wówczas tylko konkursy rzutu młotem kobiet i mężczyzn, a wydarzenie oficjalnie zainicjowało działalność Warszawskiego Ośrodka Rzutu Młotem im. Kamili Skolimowskiej. Impreza miała być przedsięwzięciem jednorazowym, jednak po roku przerwy zarząd Fundacji podjął decyzję o zorganizowaniu kolejnej edycji zawodów w odmienionej formule – poza rzutem młotem rywalizowano także w innych konkurencjach lekkoatletycznych. Ambasadorami Fundacji Kamili Skolimowskiej i uczestnikami Memoriału od pierwszej jego edycji są przyjaciele Kamili, wielkie gwiazdy światowej lekkoatletyki – Tomasz Majewski i Piotr Małachowski.

Druga edycja Memoriału odbyła się 20 września 2011 roku na stadionie warszawskiego Orła. Wspaniała atmosfera, wysoki poziom sportowy oraz możliwość oglądania „na żywo” takich   legend „królowej sportu”, jak Merlene OtteyKrisztián ParsGerd KanterChristian Cantwell czy Oscar Pistorius sprawiły, że mityng okazał się wielkim sukcesem. Od tego czasu Memoriał organizowany jest rokrocznie, zwykle na zakończenie sezonu lekkoatletycznego.

Trzeci Memoriał w 2012 roku przyniósł kolejne urozmaicenia – w ramach mityngu po raz pierwszy rozegrano Mały Memoriał Kamili Skolimowskiej, w którym dzieci i młodzież rywalizowały w siedmiu konkurencjach lekkoatletycznych. Sportowo sam mityng wspiął się także na wyższy poziom – wystartowało siedmiu medalistów Igrzysk Olimpijskich z Londynu.

Czwarta edycja zawodów, po raz ostatni rozgrywana na stadionie warszawskiego Orła, odbyła się pod hasłem „Sport jest jeden”. Wydarzenie to miało charakter integracyjny, a jednym z partnerów strategicznych mityngu został Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W większości dyscyplin obok pełnosprawnych sportowców rywalizowali również lekkoatleci z niepełnosprawnościami. Integracja sportowców niepełnosprawnych i pełnosprawnych to także ukłon w stronę pamięci o Kamili Skolimowskiej, której bardzo zależało na odpowiednim honorowaniu niepełnosprawnych sportowców.

W 2014 roku Memoriał Kamili Skolimowskiej po raz pierwszy zagościł na PGE Narodowym w Warszawie, a największą gwiazdą zawodów był legendarny Usain Bolt, który ustanowił wówczas najlepszy na świecie rezultat na 100 m pod dachem (9,98 s.). Start najszybszego człowieka świata przyciągnął na trybuny tłumy kibiców, ale sportowo lepszy okazał się Paweł Fajdek, który fenomenalną serią w rzucie młotem przyćmił wielkiego mistrza i showmana z Jamajki

Trzy kolejne edycje Memoriału w latach 2015 – 2017 także odbywały się na największym polskim stadionie i każdego roku miliony widzów przed telewizorami oraz dziesiątki tysięcy na trybunach PGE Narodowego podziwiały zmagania lekkoatletów ze światowego topu i oklaskiwały liczne rekordy Polski, Europy i świata, ze wspaniałym 82,98 m Anity Włodarczyk w rzucie młotem z 2016 roku na czele.

Oprócz zmagań czołowych lekkoatletów, podczas Memoriału Kamili Skolimowskiej organizowany był także „Trening z Mistrzem”, podczas którego setki młodych adeptów „królowej sportu” mają okazję potrenować pod okiem największych lekkoatletycznych mistrzów i jednocześnie swoich idoli.

Zmodernizowanie Stadionu Śląskiego, doskonale wyposażonego i przystosowanego do rozgrywania zawodów lekkoatletycznych najwyższej rangi, pozwoliło na przeniesienie  Memoriału Kamili Skolimowskiej do legendarnego chorzowskiego „Kotła Czarownic”.

 

Źródło: MSiT, www.memorialkamili.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze