Władze Warszawy będą świętować 60. urodziny Pałacu Kultury. W dzień komunistycznego święta

Artykuł
Pałac Kultury i Nauki w Warszawie
flickr/Jorge Láscar/CC BY 2.0; materiały prasowe

Władze Warszawy zapraszają wszystkich mieszkańców do wspólnego spędzenia urodzinowego wieczoru i wzniesienia toastu za Pałac Kultury i Nauki. Toasty będą wznoszone w dzień 60. urodzin budowli „sprezentowanej” Polsce przez Józefa Stalina, czyli 22 lipca, który wielu Polakom kojarzy się z PRL-owskim świętem.

Pałac Kultury i Nauki kończy 60 lat. Lipiec jest pełen urodzinowych wydarzeń, ale najważniejsze z nich zgromadzone są wokół 22 lipca – dnia otwarcia Pałacu dla mieszkańców Warszawy. Na Placu Defilad świętujemy największe urodziny w mieście. Toasty, lasery, fajerwerki. Muzyka, tańce, gwiazdy. Tetris® w oknach Pałacu. Otwarty koncert plenerowy, na którym zagrają Zbigniew Wodecki with Mitch & Mitch Orchestra and Choir. Miejski dansing z Marcinem Maseckim oraz JAZZBANDBIGBAND. Wystawy i spotkania w ramach cyklu „Poznaj swój Pałac” – czytamy w informacji prasowej na temat wydarzenia.

Pałac Kultury i Nauki niegdyś nosił imię Józefa Stalina i stanowił „dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego”. Budowa trwała od 2 maja 1952 roku do 22 lipca 1955 roku. Data 22 lipca nie jest przypadkowa, bowiem tego dnia 1944 roku w Chełmie ogłoszono komunistyczny Manifest Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, natomiast w 1952 roku uchwalono Konstytucję PRL. 22 lipca był corocznym świętem Polsku Ludowej.

– Pałac Kultury i Nauki jest obiektem szczególnym, zarówno pod względem historycznym, architektonicznym ale również emocjonalnym. Dla mieszkańców Warszawy ma wiele znaczeń i wspomnień – mówi Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent Warszawy.

– Dziś PKiN wraz z Placem Defilad tworzą ważne centrum kulturalnego życia stolicy, miejsce symboliczne - serce Warszawy, któremu chcemy wraz z mieszkańcami dać zastrzyk energii, stworzyć przestrzeń miejską na miarę innych europejskich stolic.  Jubileuszowy tydzień pozwoli nam przyjrzeć się zmianom, jakie miały miejsce w tej przestrzeni i cieszyć się tym, jak Warszawa wygląda dzisiaj oraz co oferuje mieszkańcom i odwiedzającym – dodaje Jóźwiak.

– Chcemy, aby urodziny Pałacu Kultury były naszym wspólnym warszawskim świętem. Jak na każdych urodzinach, będziemy się bawić, tańczyć, śmiać, wzruszać. Będziemy też oczywiście wspominać i trochę lepiej poznawać jubilata – tłumaczy z kolei Marta Bartkowska, kierownik projektu „Plac Defilad”.

Kuriozalne jest także wytłumaczenie władz stolicy zawarte w informacji prasowej. Czytamy tam:  w tym roku Pałac Kultury i Nauki kończy 60 lat. Niektórzy świętują urodziny PKiN 21 lipca, kiedy to rząd ZSRR przekazał oficjalnie Pałac polskim władzom. Dzień później dokonano spektakularnego otwarcia Pałacu i przekazania go społeczeństwu polskiemu. Ponieważ był prezentem narodów radzieckich  dla narodu polskiego świętujemy jego urodziny w dniu, kiedy trafił do adresata.

 

Źródło: telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy