Wielki sukces kampanii „Zostań Żołnierzem RP”! ZOBACZ

Artykuł
mon.gov.pl

- Żołnierze Wojska Polskiego, pierwsze wrażenie, jakie dzisiaj mamy to: jest moc, jest siła! To bardzo dobrze wróży na przyszłość. Polska jest bezpieczna, kiedy ma takich żołnierzy: wyszkolonych, sprawnie dowodzonych i dysponujących odpowiednim, nowoczesnym sprzętem. Dziękuję wam za to, że postanowiliście wstąpić do Wojska Polskiego. Mam świadomość tego że służba w Wojsku Polskim nie jest łatwa. Ale przynosi wiele satysfakcji - bronicie Ojczyzny. To wielkie wyróżnienie, ale i odpowiedzialność - powiedział Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej podczas przysięgi wojskowej w Warszawie.

Szef MON wziął udział 5 października br. w przysiędze wojskowej blisko 1800 żołnierzy, którzy wstąpili do Wojska Polskiego i rozpoczęli przygotowawczą służbę wojskową. Żołnierze szkolili się w 29 jednostkach wojskowych na terenie całego kraju w specjalnościach zarówno Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, jak i Marynarki Wojennej RP.

Minister Błaszczak zwracając się do zebranych na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie przypomniał, że jednym z jego priorytetów, jako ministra obrony narodowej, jest wzrost liczebności Wojska Polskiego. Szef MON poinformował, że prowadzona przez resort obrony kampania „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” od momentu jej rozpoczęcia prawie rok temu przyniosła ponad 32 tysiące zgłoszeń do służby wojskowej, zarówno do służby przygotowawczej, Wojsk Obrony Terytorialnej, jak i służby zawodowej. Wielu z przysięgających to ochotnicy, którzy zaplanowali swoją przyszłość dzięki kampanii, którą minister zainaugurował w Lublinie, 14 października 2018 roku:

 - Rok temu rozpocząłem kampanię Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej. W ciągu roku, 32 tysiące obywateli naszego kraju, zdecydowało o przystąpieniu do Wojska Polskiego. Cieszę się z takiej postawy. To bardzo ważne dla naszej przyszłości - zaznaczył szef MON. 

Kampania „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” umożliwiała wszystkim zainteresowanym kontakt z wojskowymi zespołami rekrutacyjnymi, a niezdecydowanym poznanie realiów służby wojskowej służby. Kolejne edycje kampanii odniosły wymierny sukces.

Minister Mariusz Błaszczak wskazał również na finansowe aspekty wojskowej służby. Na podwyżki uposażeń żołnierzy Wojska Polskiego Ministerstwo Obrony Narodowej przeznaczyło w 2019 roku 710 milionów złotych:

- Moim zadaniem jako ministra obrony narodowej jest spowodowanie także, aby ci, którzy służą naszej ojczyźnie byli godnie wynagradzani. W tym roku miały miejsce najwyższe w ciągu ostatnich wielu lat podwyżki dla żołnierzy Wojska Polskiego. Przeciętne wynagrodzenie wraz z dodatkami i dodatkowym uposażeniem rocznym wzrosło w tym roku z 4940 złotych do 5530 złotych. Szczególnie zależało mi na tym, aby największe podwyżki trafiły do tych żołnierzy, którzy byli najniżej uposażeni – przypomniał minister i zapowiedział:

 - Ale gotowy jest także zbilansowany budżet na rok przyszły - 2020. W połowie września złożyłem wniosek do prezydenta Andrzeja Dudy, zwierzchnika sił zbrojnych, o podwyżkę na rok przyszły. Znając pana prezydenta Andrzeja Dudę, jego troskę i dbałość o Wojsko Polskie, jestem spokojny, że pan prezydent ten wniosek zaakceptuje. W tym wniosku została zawarta podwyżka uposażenia z 5530 złotych na 6150 złotych. To także jest godna podwyżka - wzrost jeszcze wyższy od tego w 2019 roku - ogłosił minister Mariusz Błaszczak.

 Szef MON wyróżnił dziesięciu elewów, którzy osiągnęli wysokie wyniki podczas szkolenia wojskowego. Szef resortu obrony narodowej podziękował nowo zaprzysiężonym żołnierzom za ich decyzję o wstąpieniu do Wojska Polskiego, a ich rodzinom za wsparcie swoich najbliższych:

 - Gratuluję wszystkim paniom i panom, którzy złożyli dziś przysięgę, szczególnie gratuluję wyróżnionym. Życzę wam tego, aby służba w Wojsku Polskim przynosiła wam satysfakcję. Życzę wam sukcesu w służbie najjaśniejszej Rzeczypospolitej.

Minister obrony narodowej w asyście najważniejszych dowódców Wojska Polskiego oraz nowo zaprzysiężonych elewów złożył również wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza.

 

Źródło: mon.gov.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy