Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Wielka deklaracja Trumpa: Bezpieczeństwo Polski jest dla mnie prawie tak samo ważne, jak dla prezydenta Polski

AS
AKTUALIZOWANY 19:00 18 września 2018
19:00 18 września 2018
Twitter @MarekWalkuski
Donald Trump podczas spotkania z Andrzejem Dudą powiedział, że "bezpieczeństwo Polski jest dla mnie prawie tak samo ważne jak dla prezydenta Polski".

W Gabinecie Owalnym Białego Domu rozpoczęło się spotkanie par prezydenckich Polski i Stanów Zjednoczonych. Prezydent Andrzej Duda z małżonką jest z oficjalną wizytą w Waszyngtonie. Andrzeja Dudę i Agatę Kornhauser - Dudę powitali Donald i Melania Trump przy południowym wejściu do Białego Domu.

W Gabinecie Owalnym odbędzie się też rozmowa w cztery oczy prezydentów Trumpa i Dudy. Później obaj przejdą do sali, w której zwykle zbiera się amerykański rząd czyli do pokoju zwanego Cabinet Room. To właśnie tam, podczas roboczego lunchu, odbędzie się spotkanie pełnych delegacji.

Ze strony polskiej, poza prezydentem Dudą, będą w nim uczestniczyć ministrowie obrony Mariusz Błaszczak i spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Prezydentowi Trumpowi będzie towarzyszyć wiceprezydent Mike Pence oraz sekretarz stanu Mike Pompeo. Po wspólnej konferencji prasowej w Sali Wschodniej (East Room) Donald i Melania Trumpowie pożegnają polską parę prezydencką.

Politycy mają rozmawiać o współpracy w obronności oraz energetyce. Spotkanie ma zakończyć się podpisaniem polsko-amerykańskiej deklaracji o partnerstwie strategicznym. W dokumencie mają znaleźć się sformułowania o zwiększeniu współpracy w obu dziedzinach.

To pierwsza wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu.

W czasie rozmów obu prezydentów prawdopodobnie pojawi się sprawa nowych sankcji na Iran oraz porozumienia nuklearnego z Teheranem z którego Stany Zjednoczone kilka miesięcy temu się wycofały. Wiele wskazuje na to, że prezydenci nie będą natomiast rozmawiać o sprawie zniesienia wiz do USA dla Polaków. Nie wiadomo natomiast, w jakim stopniu w czasie rozmów może pojawić się polska propozycja stałych baz wojskowych Stanów Zjednoczonych w Polsce. Po wizycie w Białym Domu prezydent Andrzej Duda pojedzie do Senatu i spotka się tam z kongresmenami, którzy są członkami koła polskiego.

To pierwsza wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu. Andrzej Duda jest szóstym polskim prezydentem, który jest przyjmowany w Waszyngtonie przez prezydenta USA.

Źródło: IAR

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze