Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Wielka Brytania podaje skutki uboczne szczepionki przeciw Covid-19

EJ 12:41 3 grudnia 2020
Zdjęcie ilustracyjne.pixabay.com
Jak się okazuje szczepionka przeciw Covid-19 stworzona przez Pfizera oraz BioNTech może wywoływać niepożądane skutki uboczne. Jakie to są skutki i czy mogą one zagrażać naszemu życiu?

Rząd Wielkiej Brytanii opublikował ulotkę dla pacjentów, którzy przyjmują szczepionkę przeciwko koronawirusowi. W materiale przygotowanym przez rząd Wielkiej Brytanii znalazły się informacje dla pracowników służby zdrowia wyjaśniające, w jaki sposób podawać szczepionkę, a także wymieniono jej potencjalne skutki uboczne.

W sporządzonej ulotce podano, że szczepionka wyzwala w organizmie naturalną produkcję przeciwciał oraz stymuluje komórki odpornościowe do walki z Covid-19. Ostrzeżono jednak, aby nie podawać szczepionki w sytuacjach, gdy ktoś jest uczulony na którykolwiek ze składników zawartych w szczepionce. Ponadto warto skonsultować się z lekarzem, gdy wystąpiły jakiekolwiek niepożądane problemy po wcześniejszym podaniu szczepionki. Dodatkowo do informacji podano, że ze względu na ostrożność lepiej nie zachodzić w ciążę w ciągu dwóch miesięcy od szczepienia, gdyż nadal brakuje wystarczających danych na ten temat.

Szczepionka przeciw Covid-19 jest podawana domięśniowo w ramię. Muszą wystąpić dwa zastrzyki tej samej dawki w odstępie 21 dni, aby ochrona była skuteczna. Ponadto wspomniana skuteczność występuje dopiero po 7 dniach od podania drugiej dawki.
Zaznaczono, że większość występujących skutków ubocznych jest łagodna i umiarkowana oraz ustępuje w ciągu kilku dni od pojawienia się.

Wśród działań niepożądanych wymieniono ból i/lub gorączkę, które można leczyć środkami przeciwbólowymi. Działania niepożądane występujące bardzo często, czyli częściej niż w przypadku 1 osoby na 10 - to ból w miejscu wstrzyknięcia, bóle głowy, bóle mięśni, stawów, gorączka, a także dreszcze. Wśród skutków częstych (występujące poniżej 1 przypadku na 10) wymieniono: nabrzmienia, zaczerwienienia w miejscu zastrzyku, nudności. Natomiast nieczęsto (poniżej 1 przypadku na 100) pojawiły się powiększone węzły chłonne oraz złe samopoczucie.

Z zawartych informacji jasno wynika, że szczepionka została dopuszczona do użycia przez agencję ds. regulacji leków i produktów zdrowotnych MHRA. Szczepienia zaczną się w przyszłym tygodniu.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze