Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską. Cameron rezygnuje ze stanowiska

ap, dmc, zm
AKTUALIZOWANY 9:59 24 czerwca 2016
7:17 24 czerwca 2016
youtube/BBC News
Brytyjskie władze podały już oficjalne wyniki wczorajszego referendum. Za opuszczeniem UE opowiedziało się 51,9 proc. głosujących (17 410 742 osób), za pozostaniem było 48,1 proc. głosujących (16 141 241 osób). W związku z tym wynikiem premier David Cameron, poinformował, że chce w ciągu kilku miesięcy przekazać władzę nowemu rządowi.

– Ludzie na całym świecie patrzą na decyzję, którą podjęliśmy (...) Teraz musimy przygotować się do negocjacji z Unią Europejską – mówił premier Cameron, komentując wyniki referendum.

Jak podkreślał polityk, przez ostatnie miesiące skupił się na prowadzeniu kampanii zachęcającej Brytyjczyków do pozostania we Wspólnocie. W obliczu decyzji podjętej przez głosujących, zgodnie z zapowiedziami, zdecydował on jednak zrezygnować ze stanowiska i oddać przywództwo kolejnemu liderowi. – Uważam, że w interesie kraju jest najpierw przywrócić stabilność, a potem zmienić przywództwo. Do października, czyli do zjazdu Partii Konserwatywnej, powinien być nowy lider – dodał Cameron. CZYTAJ WIĘCEJ

23 czerwca - dzień niepodległości

Kiedy pojawiły się pierwsze prognozy, mówiące że jednak referendum wygrają zwolennicy Brexitu, lider eurosceptycznej Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa Nigel Farage napisał na Twitterze: "Teraz mam odwagę marzyć, że nadchodzi świt niepodległości Wielkiej Brytanii".

Jak stwierdził, 23 czerwca przejdzie do historii jako dzień niepodległości Zjednoczonego Królestwa.

 

Kiedy, jak i kto głosował?

Pytanie we wczorajszym referendum brzmiało: "Czy Wielka Brytania powinna pozostać członkiem Unii Europejskiej, czy od niej odejść" i nie precyzowało, kiedy kraj miałby dokładnie opuścić UE. Na pewno Wielka Brytania musiałaby zastosować się do unijnych regulacji (procedurę wyjścia z UE reguluje Traktat Lizboński). Głosowanie rozpoczęło się punktualnie o godzinie 7 rano, we wszystkich lokalach w całej Wielkiej Brytanii (8 rano czasu polskiego), a zakończyło się o godzinie 22 (23 czasu polskiego).

Chociaż w nocy podawano wyniki z poszczególnych regionów, to oficjalny wynik głosowania władze podały dopiero dzisiaj rano. 

W głosowaniu wzięli udział nie tylko Brytyjczycy mieszkający na wyspach, ale także ci, którzy mieszkają zagranicą nie dłużej, niż 15 lat. Ponadto głosowali Brytyjczycy w Irlandii, na Cyprze, Malcie i obywatele państw Brytyjskiej Wspólnoty Narodów (Commonwalth - red.). 


Źródło: BBC, RMF FM, Telewizja Republika, tvp.info

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze