Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Wielka Brytania może wyjść na swoje, UE zamiast gospodarką zajmuje się ideologiami. O Brexicie z niezwykłymi gośćmi!

K.B. 12:58 2 lutego 2020
Gośćmi red. Jacka Liziniewicza w programie Polityczna Kawa Telewizji Republika byli: europoseł PiS Ryszard Czarnecki, poseł Jarosław Sachajko oraz publicysta Marek Król.

3,5 roku negocjacji, przepychanek i przeciągania liny za nami. Brytyjczycy opuścili Unię Europejską.

– Stratna jest Unia Europejska, bo odchodzi druga gospodarka unijna, to w wymiarze ekonomicznym. W wymiarze politycznym- na zewnątrz do świata fatalny sygnał, że Unia Europejska słabnie i nie potrafiła utrzymać Wielkiej Brytanii, jest być może na równi pochyłej. Unia więc traci, UK być może zyska, zobaczymy. Na krótką metę może straci, na dłuższą może zyskać- ocenił Ryszard Czarnecki.

– Wielka Brytania może paradoksalnie wyjść na swoje i będzie to "jakże fatalny przykład" dla tych krajów i społeczności, które też pomyślą o wyjściu i pomyślą, że "im się udało, to może nam się uda". Dla Polski to zła wiadomość, bo Wielka Brytania była krajem, który podobnie jak my, realistycznie myślał o Rosji, nie tak jak Niemcy, Francja czy Włochy. Fatalnie, ponieważ jest to kraj, który widział przyszłość Europy jako Europy narodów i wreszcie byli szczerze i uczciwie za gospodarką wolnorynkową, chodzi np. o usługi. Ona nie gnębiła polskich firm transportowych, te ograniczenia unijne ostatnio zostały podyktowane przez Francję, Niemcy i Austrię, więc tutaj to był sojusznik. Nas to osłabia, zwiększa dominację niemiecko-francuską na starym kontynencie- dodał europoseł PiS.

Tracimy sojusznika w walce o równe zasady w Unii Europejskiej i dużą przeciwwagę dla interesów Niemiec i Francji w UE?

– Mam nadzieję, że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Może przyjdzie jakieś okrutne otrząśnięcie polityków brukselskich. Bo to o czym w tej chwili mówią Brytyjczycy, że oni wchodząc do Unii, wchodzili do wspólnej gospodarki. A co się zdarzyło w tej chwili? Uzurpacja władzy. Dopóki Unia Europejska nie wróci do tego, do czego została stworzona, czyli do gospodarki, to za chwilę okaże się że kolejne kraje będą odchodziły. Unia Europejska stoi w miejscu. Jeżeli nie będziemy się rozwijać, to następne kraje, które są płatnikami netto nie będą widziały potrzeby bycia w takim bycie, który zajmuje się ideologiami, uzurpuje sobie wkraczanie do rozwoju poszczególnych krajów, zamiast myśleć o tym, żeby wzmacniać ten wielki rynek- powiedział Sachajko.

 

Obejrzyj cały program:

 Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze