Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Wielka Brytania będzie szkoliła wojsko na Ukrainie. "Jeśli nie stawimy czoła Rosji, zaszkodzi to nam wszystkim"

mg 18:27 24 lutego 2015
flickr/ UK Ministry of Defence/CC BY-NC 2.0
Wielka Brytania rozmieści w marcu na Ukrainie personel wojskowy, w tym doradców, aby pomóc w szkoleniu ukraińskich sił zbrojnych – poinformował w parlamencie premier David Cameron. Ostrzegł, że Rosja może dążyć do zdestabilizowania innych krajów.

– W ciągu następnego miesiąca zamierzamy rozmieścić personel brytyjski w celu zapewnienia doradztwa i różnych szkoleń, od wywiadu taktycznego do logistyki, opieki medycznej – powiedział Cameron w jednej z komisji Izby Gmin. – Będziemy także rozwijać z Ukrainą program szkoleniowy dla piechoty – dodał.

Zapewnił, że Brytyjczycy będą na Ukrainie daleko od linii frontu i nie będą zaangażowani w działania bojowe.

Cameron powiedział, że nie wyklucza w przyszłości dostarczania Ukrainie broni. Jednak obecnie Londyn stoi na stanowisku wspierania jej nieśmiercionośnym sprzętem wojskowym.

– Jeśli nie stawimy czoła Rosji, to w długoterminowej perspektywie zaszkodzi to nam wszystkim, bowiem będziecie świadkami dalszej destabilizacji. Następna będzie Mołdawia lub jedno z państw bałtyckich – powiedział brytyjski premier deputowanym.

Jak przekazuje na żywo portal internetowy dziennika "Guardian", Cameron mówił też o celach prezydenta Rosji Władimira Putina.

– Widzimy teraz bardzo jasny schemat postępowania; chce on (Putin) odzyskać dla Rosji część bliskiej zagranicy – relacjonuje "Guardian" słowa premiera. – Powinniśmy wesprzeć prawo tych krajów do decydowania, co chcą one robić – oznajmił Cameron.

Jako błąd ocenił postawę, zgodnie z którą należałoby się pogodzić z Rosją w tej sprawie. Oznaczałoby to spisanie na straty około 11 krajów, uczyniliśmy ten błąd wcześniej, "z dalekimi krajami, o których mało wiemy" - mówił premier.

Wyraził też opinię, że rolą Wielkiej Brytanii jest przekonać inne kraje do poparcia sankcji wobec Rosji. Jeśli upadnie Mariupol, strategiczne miasto na południowym wschodzie Ukrainy, to z pewnością sankcje wobec Rosji będą ostrzejsze - powiedział Cameron.

Jak oświadczył, nie ma wątpliwości, że Rosja dostarcza broń separatystom na wschodzie Ukrainy.

Źródło: pap, telewizjarepublika.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze