Wiele gabinetów lekarzy POZ będzie nieczynna w nowym roku. Sytuacja w województwach

Artykuł
flickr/Jónatas Luzia/CC BY 2.0

Po zakończonych fiaskiem rozmów lekarzy z Porozumienia Zielonogórskiego z resortem zdrowia w sprawie zasad funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej w nowym roku, lekarze zrzeszeni w tej organizacji nie otworzą gabinetów, co oznacza, że w całej Polsce może być zamkniętych ok. 40 proc. z nich.

Województwo dolnośląski

Na Dolnym Śląsku umów z NFZ na świadczenia medyczne nie podpisało 175 placówek POZ z 496 w regionie – wynika z danych opublikowanych w nocy na stronie internetowej dolnośląskiego oddziału NFZ.

Umów z NFZ nie podpisali przede wszystkim lekarze zrzeszeni w Porozumieniu Zielonogórskim.

Jak powiedziała rzeczniczka Dolnośląskiego Oddziału NFZ Joanna Mierzwińska, pomimo że umowy z NFZ zostały podpisane tylko przez około 65 proc. placówek medycznych, na terenie województwa nie ma powiatu, który pozostałby bez zapewnionej podstawowej opieki medycznej.

– Tam, gdzie placówek z podpisanymi kontraktami jest najmniej, podpisaliśmy umowy na zastępstwo z SOR-ami, izbami przyjęć i nocną pomocą – powiedziała Mierzwińska. Dolnośląski NFZ podpisał takich umów 20. Obejmują one placówki na terenie całego województwa.

Województwo kujawsko-pomorskie

Wszystkie 406 placówek podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) w województwie kujawsko-pomorskim podpisały aneksy do umów na świadczenie usług medycznych w 2015 r. – poinformowała rzeczniczka Oddziału NFZ w Bydgoszczy Barbara Nawrocka.

Województwo lubelskie

Około połowa świadczeniodawców podstawowej opieki zdrowotnej w Lubelskiem miała w środę podpisane umowy z NFZ na 2015 r. W województwie świadczenia w zastępstwie lekarza rodzinnego udzielać ma 51 placówek. Dla pacjentów uruchomiono też specjalną infolinię.

– Według stanu na godz. 16.30, umowy obowiązujące na 2015 r. ma 213 podmiotów POZ. Umów nie podpisało dotychczas 218 świadczeniodawców – poinformowała rzeczniczka lubelskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Małgorzata Bartoszek.

Województwo lubuskie

W woj. lubuskim prawie 80 proc. lekarzy POZ należy do Porozumienia Zielonogórskiego i nie podpisało umów z NFZ na przyszły rok. Informacje o tym, gdzie pacjenci będą mogli skorzystać z pomocy lekarza rodzinnego, znajdą na stronach lubuskiego oddziału NFZ.

Jak poinformowała rzeczniczka lubuskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Sylwia Malcher-Nowak, w regionie podpisano dotychczas 45 umów z lekarzami rodzinnymi, na 190, które obowiązują w tym roku.

To oznacza, że wielu mieszkańców regionu po 1 stycznia może zastać zamknięte drzwi w gabinetach swoich lekarzy rodzinnych.

Województwo łódzkie

Łódzki NFZ podpisał umowy z 77 proc. gabinetów POZ w regionie. Pozwoli to na zapewnienie opieki dla 83 proc. pacjentów – poinformowała rzeczniczka Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Anna Leder.

Według aktualizowanej na bieżąco listy od 2 stycznia otwartych zostanie 529 gabinetów podstawowej opieki zdrowotnej w Łódzkiem.

Województwo mazowieckie

Większość przychodni podstawowej opieki zdrowotnej na Mazowszu podpisała umowy z NFZ na 2015 r. i po 1 stycznia przyjmie pacjentów – wynika z najnowszych informacji Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie. Szczególny nadzór wprowadzono w ośmiu powiatach

Województwo opolskiego

W woj. opolskim podpisano ok. 34 proc. umów na świadczenia z lekarzami POZ – wynika z danych opolskiego oddziału NFZ. Fundusz uruchomił dla pacjentów z tego regionu specjalną infolinię, która ma ułatwić znalezienie najbliższego lekarza.

Jak poinformowała rzeczniczka opolskiego NFZ Beata Cyganiuk do północy w nocy ze środy na czwartek spośród 183 umów z lekarzami POZ podpisano 62. Cyganiuk zaznaczyła, że tam gdzie lekarze nie podpisali umów z NFZ, opiekę jego pacjentom będą zapewniać od stycznia Szpitalne Oddziały Ratunkowe (SOR-y), izby przyjęć oraz placówki nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Z tymi placówkami podpisano 42 umowy na zastępstwo.

Województwo podkarpackie

Ponad 40 proc. świadczeniodawców podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) w woj. podkarpackim podpisało do środy wieczorem umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na przyszły rok.

W regionie spośród 342 świadczeniodawców POZ na podpisanie kontraktów zdecydowało się do tej pory 139 podmiotów. Dla pacjentów uruchomiono m.in. specjalną infolinię.

Województwo podlaskie

Do godz. 16 31 grudnia, z 33 do 38 proc. zwiększyła się w Podlaskiem liczba gabinetów POZ, które złożyły aneksy do umów wieloletnich i będą świadczyć usługi od 1 stycznia. To 91 spośród 238 świadczeniodawców – poinformował rzecznik podlaskiego NFZ Adam Dębski.

Dębski poinformował, że do gabinetów, które złożyły aneksy na 2015 r. należy 40 proc. pacjentów.

Województwo pomorskie

Według szacunków NFZ, w województwie jest ponad 60-procentowe zabezpieczenie usług z zakresu POZ. NFZ poinformował, że od 1 stycznia świadczenia będą udzielane w 299 miejscach na terenie województwa.

Według stanu na godziny 18 ostatniego dnia roku usługi z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej nie będą udzielane w 171 punktach na Pomorzu. Najwięcej placówek, które nie będą udzielać pomocy jest na terenie powiatów: lęborskiego, wejherowskiego, gdańskiego i bytowskiego oraz z Gdańska, Gdyni i Słupska.

Województwo śląskie

72 proc. umów Narodowego Funduszu Zdrowia z lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) w woj. śląskim zostało przedłużonych – poinformowała rzeczniczka śląskiego oddziału NFZ. Podpisano też ponad 60 umów na zastępstwo z SOR-ami, izbami przyjęć i nocną pomocą.

Podpisywanie umów ze świadczeniodawcami zakończono o północy.

– Na terenie woj. śląskiego nie ma miasta, czy powiatu, w których nie mielibyśmy zapewnionej podstawowej opieki zdrowotnej – powiedziała rzeczniczka śląskiego NFZ Małgorzata Doros. Dodała, że oznacza to, iż w miastach, gdzie tylko część lekarzy POZ przedłużyło umowy, zostały podpisane umowy na zastępstwo – ze Szpitalnymi Oddziałami Ratunkowymi (SOR), izbami przyjęć i nocną pomocą. W woj. śląskim takich placówek jest ponad 60.

Województwo świętokrzyskie

Prawdopodobnie wszystkie gabinety lekarzy POZ w woj. świętokrzyskim podpisały umowy na realizację świadczeń w 2015 r. w oddziale wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia w Kielcach. Część umów musi być jeszcze zweryfikowana.

Jak poinformowała rzeczniczka świętokrzyskiego oddziału NFZ Beata Szczepanek, część informacji o aneksowaniu umów na kolejny rok świadczeniodawcy przesłali do kieleckiego biura Funduszu faksem. Oryginały umów będą wysłane pocztą, muszą bowiem zostać zweryfikowane.

Województwo warmińsko-mazurskie

Ponad połowa przychodni podstawowej opieki zdrowotnej w województwie warmińsko-mazurskim podpisała aneksy przedłużające umowy z NFZ na 2015 rok. Oznacza to, że od 2 stycznia będą one przyjmować pacjentów.

Jak poinformowała rzeczniczka warmińsko-mazurskiego NFZ Magdalena Mil, do godz. 21 umowy podpisało 149 z 280 świadczeniodawców w regionie. Lekarze rodzinni z placówek POZ, które nie przedłużą umów, nie będą mogli otworzyć swoich gabinetów po 1 stycznia.

Województwo wielkopolskie

W zdecydowanej większości powiatów w Wielkopolsce umowy z NFZ mają już wszyscy, lub prawie wszyscy lekarze POZ. W Poznaniu umowy podpisało do tej pory ok. dwóch trzecich lekarzy. Wielkopolski oddział NFZ nie przewiduje jednak po 1 stycznia problemów z dostępem do świadczeń POZ.

Województwo zachodniopomorskie

W woj. zachodniopomorskim podpisano prawie 90 proc. umów na świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej. Wszystkie świadczenia medyczne w regionie na przyszły rok są zapewnione – poinformowała rzeczniczka zachodniopomorskiego oddziału NFZ Małgorzata Koszur.

– Choć nadal spływają umowy od lekarzy POZ, pacjenci w województwie mogą być jednak spokojni – podkreśliła Koszur.

– Na podstawie już podpisanych i odesłanych umów oraz na podstawie pisemnej deklaracji Kolegium Lekarzy Rodzinnych, że w 2015 r. będą przyjmować tak jak zwykle, można mówić o pełnym zabezpieczeniu lekarskiej podstawowej opieki zdrowotnej – dodała.

 

Źródło: pap, telewizjarepuplika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy