Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Wiceszef MSZ: prowadzenie polityki zagranicznej nie jest kompetencją Senatu

JD 17:57 29 listopada 2020
Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński podczas konferencji prasowej. PAP/Piotr Nowak
Tomasz Grodzki w piątkowym wystąpieniu telewizyjnym dotyczącym budżetu UE wezwał do wycofania się z groźby weta. Marszałek Senatu podkreślił, że godzi ono w interesy gospodarcze, polityczne i strategiczne Polski. Do wystąpienia Grodzkiego odniósł się wiceszef MSZ, Paweł Jabłoński.

- Prowadzenie polityki zagranicznej nie jest kompetencją Senatu i po raz kolejny warto przypomnieć, że podejmowanie takich działań po prostu nie ma oparcia w przepisach Konstytucji, a wręcz jest z nią sprzeczne. Senat nie ma żadnych kompetencji do prowadzenia polityki zagranicznej i Marszałek powinien o tym pamiętać - stwierdził.

- Oczywiście, on może wypowiadać się na temat spraw międzynarodowych, jak każdy obywatel i polityk, a jego wypowiedź podlega ocenie. I ta ocena merytorycznie jest niestety bardzo niska, a marszałek Grodzki jest po prostu złym doradcą - dodał wiceszef resortu dyplomacji.

Zdaniem Jabłońskiego propozycja marszałka Senatu byłaby niekorzystna dla Polski.

- Nie da się tego powiedzieć jaśniej. Jeżeli zaakceptowalibyśmy tę propozycję i posłuchalibyśmy błędnych rad marszałka Grodzkiego, to zgodzilibyśmy się na mechanizm, który pozwalałby arbitralnymi decyzjami wprowadzić przeciwko Polsce bardzo poważne sankcje finansowe - wyjaśnił wiceszef MSZ.

- Możemy być całkowicie pewni, że natychmiast po stworzeniu takiego mechanizmu, PO domagałaby się wprowadzenia tych kar wobec Polski – tak, jak się tego domagała już wielokrotnie, ostatnio 17 września głosując za rezolucją PE, w której europosłowie zażądali wprowadzenia sankcji budżetowych przeciwko Polsce. Niestety wielu polskich europosłów, w tym cała PO za tą niezwykle szkodliwą rezolucją głosowała - poinformował Jabłoński.

Według wiceszefa resortu dyplomacji piątkowe wystąpienie marszałka Senatu zachęca do zmaterializowania sankcji wobec Polski.

- To wystąpienie marszałka Grodzkiego jest oznaką daleko posuniętej hipokryzji, bo w zasadzie on zachęca nas do podjęcia działań, które za moment doprowadziłyby do sytuacji, w której prośby PO o sankcje wobec Polski w końcu się zmaterializują. Posłuchanie rady marszałka Grodzkiego byłoby ze strony rządu bardzo nierozsądne i nieodpowiedzialne- stwierdził Jabłoński.

Wiceszef resortu dyplomacji o wspópracy z Senatem:

- Niestety Senat od momentu, kiedy marszałek Grodzki kieruje jego pracami przestał konsultować z MSZ w zasadzie jakiekolwiek działania międzynarodowe. Kilkukrotnie zwracaliśmy się do Senatu z oficjalnymi pismami w tej sprawie, wskazując, że jesteśmy gotowi do przekazywania Senatowi szczegółowych informacji na temat spraw istotnych dla polskiej polityki zagranicznej - powiedział Jabłoński.

- Niestety, liczne inicjatywy dotyczące spraw międzynarodowych, które podejmuje pan marszałek i przedstawiciele większości senackiej, nadal nie są konsultowane z MSZ. Z punktu widzenia spoistości polskiej polityki zagranicznej trzeba to ocenić zdecydowanie negatywnie" - dodał wiceszef MSZ.


Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...
TAGI: MSZ, Senat, Grodzki


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze