Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Wiceszef Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego w czasach stalinizmu spocznie na Powązkach

mk 12:17 5 września 2015
Groby żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego na warszawskich Powązkachwikipedia/Shalom/CC BY 3.0
Jak informuje portal niezalezna.pl, wiceminister bezpieczeństwa publicznego w latach 1952-54, zastępca Stanisława Radkiewicza, zostanie pochowany na Powązkach Wojskowych.

Z wyszukiwarki internetowej Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Warszawie wynika, że stalinowiec Jan Ptasiński zmarł 2 września w wieku 94 lat i spocznie obok swojej żony Stanisławy w kwaterze B35, rząd 5 – czytamy.

Jan Ptasiński był żołnierzem Gwardii Ludowej i Armii Ludowej oraz pułkownikiem Urzędu Bezpieczeństwa. W latach 1952-1954 pełnił funkcję wiceministra w resorcie Bezpieczeństwa Publicznego. To lata stalinizmu w Polsce. Podczas tego okresu mordowano żołnierzy podziemia niepodległościowego.

Ptasiński zaczynał swoją karierę polityczną w komunistycznej Polsce jako I Sekretarz Komitetu Powiatowego w Płońsku, a następnie - w 1946 r. - kierownik wydziału Warszawskiego Komitetu Wojewódzkiego. W 1947 r. był II Sekretarzem, a w latach 1948–1951 I Sekretarzem KW w Rzeszowie. W 1952 r. objął stanowisko I Sekretarza Komitetu Łódzkiego PZPR. W latach 1948-1949 był słuchaczem dwuletniej Centralnej Szkoły Partyjnej przy KC PZPR.

Ptasiński oprócz wymienionych wyżej funkcji, był także I Sekretarzem KW PZPR w Bydgoszczy, później w Gdańsku oraz członkiem Komitetu Centralnego PZPR. Był także posłem na Sejm PRL oraz pełnił szereg wysokich funkcji w aparacie państwowym PRL.

 

Źródło: niezalezna.pl, telewizjarepublika.pl

Wczytuję ocenę...


KONIEC SYSTEMU (ODC.168/1) - KTO ZNALAZŁ SIĘ NA CELOWNIKU TĘCZOWYCH TERRORYSTÓW?
Wczytuję komentarze...
Najnowsze