Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Wiceprezydent Elbląga: Rząd robi wiele dobrego

AKŁ 8:42 29 sierpnia 2020
wiceprezydent Elbląga, Janusz NowakTV Republika
Elbląg jest dobrym przykładem współpracy w samorządzie. Mam w nim różne siły polityczne (…) w kwestiach gospodarczych i rozwoju miasta idziemy w jednym kierunku, zawsze się dogadujemy – powiedział wiceprezydent Elbląga, Janusz Nowak w TV Republika. Był on gościem programu "Republika na wakacje".

- Moje ulubione miejsce w Elblągu to stare miasto – powiedział wiceprezydent Janusz Nowak. I poinformował, że w przypadku jego miasta konserwatorzy się zdecydowali na retrowersję, a nie rekonstrukcję dawnej części. Polegała ona na utrzymaniu średniowiecznego układu ulic, posadowieniu budynków na planie starych fundamentów na podstawie wyników prac archeologicznych – były to najszerzej zakrojone prace w Europie. Wysokość i plan budynków pozostawiono ten sam, co kiedyś, ale już elewacje i wnętrze dostosowano do nowych potrzeb

Lokacja miasta, opowiadał wiceprezydent Nowak, miała miejsce w wieku XIII – opowiada o tym bogata dokumentacja zgromadzona w Muzeum Archeologiczno-Historycznym z dużą liczbą dokumentów. - Dzięki temu Naukowcy i studenci mogą poznawać historie naszego miasta – powiedział wiceprezydent Elbląga.

Brama Targowa, dawny Kościół NMP przerobiony na Galerię EL czy Katedra św. Mikołaja to te zabytki, na które każdy turysta powinien przede wszystkim zwrócić uwagę.

- Mieliśmy wiele obaw, że pandemia spowoduje mniej przyjazdów turystów – ale w weekendy gościło ich bardzo dużo, nawet ci co wypoczywali nad morzem – w weekendy przyjeżdżali do nas – powiedział wiceprezydent Nowak.

- Przygotowaliśmy się do 1 września i u nas wszystkie dzieci idą do szkoły – zapewnił.

- Elbląg jest dobrym przykładem współpracy w samorządzie, bo mam w nim różne siły polityczne (...) w kwestiach gospodarczych i rozwoju miasta idziemy w jednym kierunku, zawsze się dogadujemy. Podobnie z rządem – nie mam żadnego interesu, aby z nim nie współpracować, a on robi wiele dobrego – podkreślił wiceprezydent Elbląga.

- Największym wyzwaniem dla miasta jest rozbudowa naszego portu morskiego – powiedział Gość programu. Dużą szansą dla niego wykonanie Przekopu Wiślanego, bo wtedy Elbląg zyska bezpośrednie połączenie z Bałtykiem. A to ma znaczenie zarówno gospodarcze, jak i turystyczne. Do tej pory bowiem można się było dostać tutaj tylko przez Cieśninę Pilawską, co jak wiadomo Rosja utrudniała. W ten sposób Bałtyk poprzez Kanał Elbląski połączy się z Wielkimi Jeziorami Mazurskimi. 

Przed wojną Elbląg był dużym portem morskim – dziś też liczymy na to, że tak się stanie, zwłaszcza, że planujemy pogłębienie toru wodnego o pięć metrów - powiedział wiceprezydent Nowak. 

Co roku organizowaliśmy wiele imprez, np. Dni Chleba czy Dni Elbląga – wspomina Gość Programu i informuje, że niestety pandemia uniemożliwiła ich realizację w tym roku.  Natomiast działa kino letnie na podzamczu i otwarte dla publiczności są imprezy kameralne na Starym Mieście. Również okolice Elblaga zasługują na eksplorację: jez. Drużno, Kadyny czy Kanał Elbląski.

 

 

 

 

 

 

 

Źródło: TV Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze