Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Wiceprezes Grupy Azoty: Zgazowanie węgla zapewni bezpieczeństwo energetyczne

kg 18:16 28 stycznia 2016
FLICKR/OASTY40/CC BY 2.0
– Zgazowanie węgla zapisane jest w strategii Grupy Azoty jako jeden z projektów strategicznych. Ma ono na celu dwie rzeczy. Po pierwsze zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, a po drugie – dywersyfikację dostaw gazu do naszej firmy – powiedział prezes Zakładów Chemicznych Police i wiceprezes Grupy Azoty ds. strategii i rozwoju Krzysztof Jałosiński w wywiadzie dla "Gazety Polskiej Codziennie".

Jałosiński powiedział w wywiadzie, że aktualnie prowadzone są rozmowy z rządem Senegalu dotyczące koncesji na dużą kopalnię, która dostarczy Zakładowi Chemicznemu Police fosforytów. Jak dodał, w strategii Polic jest także budowa instalacji kwasu fosforowego w tym kraju.

Prezes stwierdził także, że Grupa Azoty interesuje się przemysłowym zgazowaniem węgla. Według niego, wzmocniłoby to bezpieczeństwo energetyczne kraju. Jak dodał, po analizie oceniono, że najlepszym wyborem będzie produkcja metanolu, co jest zupełnie nową rzeczą.

– Uruchomienie instalacji zgazowania węgla będzie jednym z elementów dywersyfikujących zaopatrzenie naszych spółek w gaz ziemny (...) wiążemy z tym projektem duże nadzieje także dlatego, że będzie on elementem wspierającym konsumpcję węgla wydobywanego przez polskie kopalnie – powiedział.

Według Jałosińskiego projekt ten ma pokazać Komisji Europejskiej, że z węgla można będzie wytwarzać produkty, które będą powstawały na bazie tzw. niskoemisyjnych technologii. Jak dodał, dzięki temu udało się przekonać Europejski Bank inwestycyjny, aby spojrzał przychylniejszym okiem na tę inwestycję.

– Węgiel nie jest niczym złym. Przy zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań można z niego wytwarzać pożyteczne produkty w sposób znacznie mniej szkodliwy dla środowiska – zakończył.

 

Źródło: Gazeta Polska Codziennie, telewizjarepublika.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze