Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Wicepremier Morawiecki mówi o 130 mld zł na obronność oraz o pobudzeniu aktywności gospodarczej

mk 17:27 21 grudnia 2015
FLICKR/KANCELARIA PREZESA RADY MINISTRÓW/domena publiczna
Wicepremier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że w najbliższych 6-8 latach latach 120-130 mld zł zostanie wydanych na politykę obronną i dlatego chce, by część tych środków była wykorzystana do budowy polskiego przemysłu obronnego. Minister rozwoju zapowiedział też, że rząd PiS planuje pobudzić aktywność gospodarczą, wykorzystując 240 mld złotych kapitału zgromadzonego przez firmy.

– W najbliższych 6-8 latach planujemy wydać jako państwo polskie 120-130 mld zł na politykę obronną. Tutaj nie interesują nas zasady zamówień publicznych (...) związane z Komisją Europejską, z Unią Europejską, ale krępuje nas troszeczkę nasz własny apetyt na posiadanie najlepszych możliwych technologii – powiedział minister Morawiecki na posiedzeniu komisji gospodarki i rozwoju. Dodał, że cel ten będzie realizowany wspólnie z Ministerstwem Obrony Narodowej.

Wicepremier Morawiecki stwierdził także, że Polska, wzorując się na najlepszych przykładach światowych, powoła silną agencję wspierania eksportu oraz agencję rozwoju. – Aby ruszyły inwestycje rozwojowe – zapowiedział. Agencja ta ma łączyć obecne cele rozwojowe realizowane przez Polską Agencjaę Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Bank Gospodarstwa Krajowego, Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, Polskie Inwestycje Rozwojowe, Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Agencję Rozwoju Przemysłu.

– Ona dzisiaj nazywa się (agencja rozwoju – przyp. Red.) Polskie Inwestycje Rozwojowego, ona się dzisiaj nazywa trochę PARP, ale to w mniejszym stopniu, ona się dzisiaj nazywa trochę BGK. Bo BGK poprzez program de minimis i poprzez programy sektorowe troszeczkę wchodzi w tę nisze. Dobrze, że są te przyczółki, ponieważ my chcemy je zagregować, wzmocnić, również wzmocnić poprzez niektóre jednostki ARP i doprowadzić do tego, żeby inwestycje rozwojowe ruszyły – wyjaśniał. Dodał, nie chodzi o wielkie inwestycje państwowe, ale na przykład inwestycje stwarzające warunki dla kapitału prywatnego.

Morawiecki zaznaczył również, że jednym z celów ministerstwa rozwoju jest ekspansja polskiego eksportu i kapitału na zagranicę.

Wicepremier zapowiedział, że rząd PiS chce pobudzić aktywność gospodarczą. – Przez odpowiednie regulacje, deregulację, poprzez wykorzystanie pewnych możliwości będących w kompetencjach politycznych i gospodarczych naszego resortu – stwierdził Mateusz Morawiecki.

Przypominał, że na rachunkach firm jest zgromadzonych obecnie ponad 240 mld zł i należy aktywizować wykorzystanie tego kapitału. – Państwo polskie powinno stworzyć warunki dla inwestycji, po to, żeby ich prowadzenie było jak najłatwiejsze – ocenił minister rozwoju.  

 

Źródło: tvn24bis.pl, telewizjarepublika.pl

Wczytuję ocenę...


Andrzej Duda zmienia Konstytucję -zakaz adopcji dzieci przez pary jednopłciowe
Wczytuję komentarze...
Najnowsze