Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Wiceminister sprawiedliwości jasno i wprost ws. sporu kompetencyjnego: To parlament tworzy prawo, nie sądy

JJ 21:40 22 stycznia 2020
Telewizja Republika
Wiceminister sprawiedliwości, Sebastian Kaleta nie ma wątpliwości co do dzisiejszej decyzji prezes Trybunału Konstytucyjnego.– Po złożeniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku przez Marszałek Sejmu z mocy ustawy postępowanie przed Sądem Najwyższym uległo zawieszeniu-podkreślił polityk na Twitterze.

W ten sposób Kaleta odniósł się do informacji prezes TK, Julii Przyłębskiej o zawieszeniu postępowania przed Sądem Najwyższym w związku z wnioskiem marszałek Sejmu. Dziś rano Elżbieta Witek zawnioskowała do Trybunału w sprawie sporu kompetencyjnego między SN a Sejmem.

– Widzę już kilka absurdalnych interpretacji tego, jak zignorować wniosek Marszałek Sejmu do TK, aby SN mimo wszystko prowadził postępowanie. Sprawa jest jasna. Po złożeniu wniosku z mocy ustawy postępowanie przed SN uległo zawieszeniu-stwierdził Sebastian Kaleta.

Jak ocenia wiceminister, istota sporu polega właśnie na tym, że w opinii marszałek Sejmu Pierwsza Prezes SN, prof. Małgorzata Gersdorf chce, aby kierowana przez nią instytucja wydała uchwałę tworzącą nieznaną w polskim prawie instytucję sędziego nieorzekającego.

– Zgodnie z zasadą trójpodziału władzy, prawo tworzy parlament, a nie sądy. Stąd spór kompetencyjny- podkreślił sekretarz stanu w resorcie sprawiedliwości.

Jak wskazał Kaleta, drugi element sporu dotyczy prerogatywy prezydenta do powoływania sędziów i oceny przez TK, czy SN ma kompetencję do oceny wykonania tej prerogatywy przez prezydenta oraz jej skuteczności.

 

 

Źródło: twitter, media

Wczytuję ocenę...
TAGI:


KONIEC SYSTEMU (ODC.168/1) - KTO ZNALAZŁ SIĘ NA CELOWNIKU TĘCZOWYCH TERRORYSTÓW?
Wczytuję komentarze...
Najnowsze