Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Wiceminister sprawiedliwości: dzięki zmianom w strukturze prokuratury możliwe jest skuteczne ściganie pedofilii

A.N. 12:15 22 maja 2020
Telewizja Republika
Gościem red. Emilii Pobłockiej był wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, który mówił o działaniach resortu ws. ścigania przestępstw pedofilskich.

Michał Wójcik wskazywał, że dzięki zmianom w strukturze prokuratury zainicjowanym przez Zbigniewa Ziobry możliwe jest dziś skuteczne ściganie przestępstw o charakterze pedofilskim.

– Doszło do bardzo istotnych zmian dotyczących zasad funkcjonowania prokuratury, bo funkcjonowała w zupełnie innej strukturze do marca 2016 a od marca, kiedy wprowadzono ustawę prawo o prokuraturze zmieniło się między innymi to ze mister sprawiedliwości stał się prokuratorem generalnym. (…) Mowa o tym, że były zaniedbania w prokuraturze. Tak były, ale właśnie do tego momentu umarzano całe postępowania. Wtedy prokuratura działała na innych zasadach i kto inny ponosił odpowiedzialność polityczną. Od marca 2016 roku tę odpowiedzialność za działania prokuratury wziął minister Zbigniew Ziobro. Właśnie od tego momentu prokuratura wszczęła postępowania. (…) To właśnie w tym czasie od momentu, kiedy przyszedł Zbigniew Ziobro ruszyło postępowanie, gdzie są 34 osoby pokrzywdzone i 65 zarzutów. Rozróżniajmy te dwa okresy. (…) do 2016 roku była to odpowiedzialność PO, ponieważ doprowadzili do rozczepienia funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. – tłumaczył polityk.

Odniósł się także do zapowiedzi powstania komisji ds. pedofilii.

– Ta komisja powstanie. Z ust rzecznika rządu mieliśmy okazję usłyszeć, że powstanie szybko. Swoich przedstawicieli do komisji wskazał już i pan prezydent, i pan premier, i rzecznik praw dziecka. (…) Na najbliższym posiedzeniu Sejmu jest możliwość, żeby również parlament wskazał swoich przedstawicieli. To oznacza, że zacznie działać komisja, która dotknie między innymi tych postepowań umorzonych wiele lata temu. (…) Będzie miała okazję zbadać sprawy sprzed wielu lat. – wskazywał wiceminister.

 

Zachęcamy do obejrzenia całej rozmowy z naszym gościem:

 

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze