Wiceminister Socha: Wracamy do zasiłku opiekuńczego. Wychodzimy naprzeciw potrzebom, które mogą się pojawić

Wiceszefowa MRPiPS Bożena Socha była gościem redaktor Marleny Nowakowskiej w programie "Wolne głosy"
TV Republika

W pierwszej części programu „Wolne głosy” na antenie Telewizji Republika redaktor Marlena Nowakowska rozmawiała z wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Barbarą Sochą m.in. o dodatkowym zasiłku opiekuńczym.

Czy we wrześniu to wsparcie dla rodziców może być jeszcze potrzebne?

– Sytuacja w Polsce, na tle innych krajów, nie wygląda źle. Widzimy dane dotyczące rynku pracy, które są lepsze niż oczekiwaliśmy. Oczywiście, nie oznacza to, że nie borykamy się z problemami i pandemia, która ciągle trwa, jest wyzwaniem dla nas wszystkich, dla służb, rządu i obywateli – wskazała minister Socha.

– Za chwilę zabrzmi ten długo wyczekiwany pierwszy dzwonek w szkole. Myślę, że większość z nas, a sama też jestem rodzicem, cieszy się, że wracamy do szkół stacjonarnych i oby jak najdłużej w tym trybie nauczyciele mogli pracować, a nasze dzieci-  uczyć się - powiedziała.

– Rząd wraca do wcześniej zapowiadanego zasiłku opiekuńczego dla rodziców, na wypadek, gdyby szkoła, przedszkole czy żłobek zostały zamknięte z powodu pandemii – podkreśliła polityk. 

– To jest wyjście naprzeciw potrzebom, które mogą się pojawić. Myślę, że one w niektórych rejonach wystąpią, oby w jak najmniejszej skali. Dodam tylko, że wytyczne sanitarne opublikowane przez GUS w tym tygodniu zostały ujednolicone dla żłobków i przedszkoli – wskazała.

– Myślę, że to, co istotne, w stosunku do sytuacji z maja i czerwca, to zmniejszenie tej wymaganej powierzchni na jedno dziecko, która wynosi 1,5 m. Oczywiście, wszystkie wymogi związane z higieną, dezynfekcją, ograniczeniem zabawek i innych przedmiotów, które są trudne w dezynfekcji, pozostają nadal aktualne, tak samo wytyczne dotyczące organizacji pracy personelu – podkreśliła wiceszefowa MRPiPS.

– Od samego początku do lipca, czyli przez prawie 4 miesiące rodzice mieli możliwość korzystania z zasiłku opiekuńczego. W tym czasie wpłynęło ponad milion takich wniosków o dodatkowy zasiłek. Jest to zdecydowanie ogromna pomoc dla rodziców, którzy w tym czasie muszą pracować i mają problemy z zapewnieniem opieki swoim dzieciom – powiedziała rozmówczyni redaktor Nowakowskiej.

 

-MRPiPS wyraźnie stawia też na bezpieczeństwo uczniów w szkole – zwróciła uwagę prowadząca.

– Bezpieczeństwo to priorytet rządu. Jak sądzę, absolutnie jest i powinno być również priorytetem samorządów, które prowadzą szkoły, przedszkola i żłobki. Warto wspomnieć również o tym, że rozporządzenie zarówno MEN, jeśli chodzi o szkoły, jak i MRPiPS, jeśli chodzi o żłobki, dają dyrektorom możliwość, żeby w celu zapewnienia bezpieczeństwa mogli zamknąć czy to całe placówki, czy poszczególne ich części lub ograniczyć niektóre zajęcia po zasięgnięciu opinii lokalnego sanepidu – dodała Barbara Socha.

– Myślę, że dzięki współpracy na linii rząd – samorząd- sanepid jesteśmy w stanie wspólnie zadbać o bezpieczeństwo dzieci – podkreśliła wiceminister.

 

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy