Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Węgry: będzie pomnik George’owi H.W. Bushowi z okazji 30-lecia upadku komunizmu

AKŁ 21:02 6 września 2020
prezydent USA George H.W. BushWikipedia
Monument stanie w prestiżowym miejscu, na placu Wolności w Peszcie, obok pomnika innego byłego prezydenta USA Ronalda Reagana, symbolizując walkę tych dwóch przywódców o unicestwienie – słowami Reagana – „imperium zła”.
Rząd Węgier postawi pomnik byłemu prezydentowi Stanów Zjednoczonych George’owi H. W. Bushowi z okazji 30-lecia upadku komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej – poinformowali w niedzielę szef kancelarii premiera Węgier i ambasador USA w Budapeszcie.

Gergely Gulyas i David B. Cornstein we wspólnym oświadczeniu napisali: Odsłaniając pomnik 23 października 2020 roku „wyrazimy wspólne uznanie i wdzięczność temu mężowi stanu, który kierując się w swej polityce zaangażowaniem i przekonaniami moralnymi wniósł swój wkład w ukształtowanie się przyszłości Węgier, gdyż bronił demokracji i występował przeciwko komunistycznej dyktaturze”.

Jak podkreślono, pomnik będzie oddaniem hołdu Bushowi seniorowi, który jako pierwszy amerykański prezydent odwiedził Węgry sprawując swój urząd.

W oświadczeniu podkreślono, że George H.W. Bush miał niezaprzeczalne zasługi w zakończeniu zimnej wojny i powstaniu demokracji w Europie Środkowo-Wschodniej, a dzięki zmianie ustrojowej i wykonanej od tego czasu ciężkiej pracy Węgrzy żyją w bezpieczeństwie i wolności.

Gulyas i Cornstein zaznaczyli, że po zimnej wojnie więzy węgiersko-amerykańskie rozkwitły m.in. w NATO oraz gospodarce. „Łączą nas oczywiste prawdy, wspólne wartości i cele (…). Mając przed oczami jego (tj. Busha seniora) dziedzictwo wiemy, że razem jesteśmy silniejsi, zaś nasz sojusz wojskowy i polityczny oraz partnerstwo gospodarcze gwarantują nam bezpieczeństwo, wzmacniają naszą przyjaźń i służą naszej wspólnej przyszłości” – podkreślili.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze