Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

We Francji pełny lockdown. Od dziś narodowa kwarantanna i szereg ograniczeń

JK 9:04 30 października 2020
Zdjęcie ilustracyjne.EPA/MOHAMMED BADRA
Francja przywróciła lockdown, co ma pomóc w walce z koronawirusem. Szczegóły obostrzeń przedstawił premier Jean Castex. - Zdajemy sobie sprawę z konsekwencji ekonomicznych i społecznych wprowadzenia kwarantanny narodowej – podkreślił premier.

Francuski rząd zaleca obywatelom zostać w domu. Żeby wyjść, będą musieli mieć dobry powód, taki jak konieczne zakupy, zawiezienie dziecka do szkoły, czy wykonywanie pracy, której nie da się zrobić w domu.

Kolejne wyjątki to: wizyta lekarska, pomoc medyczna członkowi rodziny oraz aktywność fizyczna. Ta ostatnia będzie mogła być wykonywana poza domem przez maksymalnie godzinę, nie dalej niż kilometr od domu.

Ponadto należy nosić ze sobą certyfikat usprawiedliwiający wyjście z domu, zawierający szczegółowe dane osobowe, określony cel wyjścia i godzinę.

Do szkoły i do kościoła

Szkoły pozostaną otwarte, ale dzieci powyżej 6 roku życia będą musiały nosić maseczki na zajęciach. Zamknięte będą uniwersytety, a także gastronomia i większość sklepów.

Otwarte będą kościoły, ale uroczystości religijne będą mogły się odbywać w ograniczonym gronie.

Praca zdalna w domu będzie obowiązkiem, chyba że nie będzie to możliwe. Zamknięte będą kina i teatry. Otwarte pozostaną jednak parki, ogrody, plaże i lasy.

Cios dla przedsiębiorców

Lockdown we Francji będzie obowiązywał do 1 grudnia. 

- Kwarantanna jest ciężkim ciosem dla wszystkich firm (...), myślę w szczególności o 200 tys. przedsiębiorstw zmuszonych do zamknięcia się jutro – powiedział minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire.

 

Zapowiedział wsparcie do 10 tys. euro miesięcznie dla przedsiębiorstw zatrudniających do 50 pracowników. W przypadku turystyki, imprez, kultury, sportu, nawet jeśli firmy nie będą zamknięte, to skorzystają z tej rekompensaty, jeśli ich obroty spadną o ponad 50 proc.

Fundusz solidarności

Na czas kwarantanny minister zapowiedział również nowy fundusz solidarności w wysokości 6 mld euro. W sumie państwo ma przeznaczyć na wsparcie dla firm 15 mld euro na czas miesięcznego lockdownu.

W przypadku pożyczek gwarantowanych przez państwo możliwe będzie uzyskanie "nowej odroczonej spłaty o jeden rok" – obiecał Le Maire.

We Francji potwierdzono łącznie ponad 1,3 mln zakażeń koronawirusem i ponad 36 tys. zgonów w związku z COVID-19.

Źródło: PAP, twitter

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze