Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Wciąż nie wiadomo co z 13 dziećmi, których nie przyjęto do Polskiej Szkoły na Białorusi. Jest reakcja MSZ

am 18:31 2 września 2018
twitter.com
Władze Wołkowyska na Białorusi zdecydowały, że ograniczą liczbę dzieci, jaka rozpocznie naukę w szkołach z wiodącym językiem polskim. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zareagowało już na sytuację, wyraźnie oczekując zmian ws. podjętej decyzji.

Ograniczenie dotyczy szkoły nr 8 w Wołkowysku i klas z polskim językiem nauczania. Mimo konsekwentnych działań środowisk polonijnych oraz rodziców nie udało się nakłonić lokalnych władz do przyjęcia wszystkich chętnych. Zakwalifikowało się 18 uczniów; kolejnym 13 odmówiono możliwości pobierania nauki.

Do polskiej szkoły w Grodnie w tym roku szkolnym przyjęto wszystkich chętnych – 87 dzieci.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych oświadczyło, że decyzję tę przyjmuje z rozczarowaniem i jak oceniło, takie postępowanie wywołuje zaniepokojenie wśród rodziców i środowisk Polaków na Białorusi. Sami zainteresowani zaś oceniają, że "sztuczne ograniczanie" liczby dzieci przyjmowanych do państwowych szkół polskich jest ograniczeniem konstytucyjnych praw mniejszości.

„MSZ wyraża nadzieję, że odpowiednie władze Białorusi znajdą właściwe rozwiązanie tej sytuacji, wychodzące naprzeciw oczekiwaniom dzieci i ich rodziców i zostanie ono zrealizowane w duchu pozytywnego dialogu politycznego, którego celem jest poszukiwanie nowych form dobrosąsiedzkiej współpracy leżącej w interesie obu państw” – napisano w komunikacie biura rzecznika prasowego MSZ zamieszczonym na Twitterze.

 

 

Źródło: twitter.com/@MSZ_RP, pch24.pl

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Najnowsze