Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

WAŻNE! Szumowski: Będzie podwyżka płacy minimalnej w służbie zdrowia

AS 16:52 22 maja 2019
@MinZdrowia
Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że od 1 lipca tzw. kwota bazowa minimalnej płacy zasadniczej pracowników medycznych wzrośnie z 3900 do 4200 zł. Zapowiedział też zwiększenie wycen świadczeń m.in. ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, psychiatrii, rehabilitacji i leczenia uzdrowiskowego.

Na konferencji prasowej w Warszawie minister mówił, że na wzroście kwoty bazowej skorzystają pracownicy medyczni, którzy zarabiają najmniej. Zgodnie z ustawą, minimalne wynagrodzenie jest wyliczane jako iloczyn kwoty bazowej i współczynnika pracy określonego dla poszczególnych grup zawodowych. Według ministra, przy wzroście kwoty bazowej minimalne wynagrodzenie pracownika medycznego z wyższym wykształceniem wyniesie 4 tys. 400 zł, natomiast ze średnim wykształceniem - 2680 złotych. Do tego będą doliczane tzw. pochodne.

Minister Łukasz Szumowski dodał, że prace nad realizacją postulatu Solidarności dotyczącego odmrożenia kwoty bazowej tyczyły się od kilku miesięcy.

Szef resoru zdrowia podkreślił, że od 1 lipca będą również zwiększone wyceny świadczeń medycznych. Jak mówił, 4 mld zł wynikające ze zmiany planu finansowego mają być przeznaczone na świadczenia, umożliwiające "różne działania dyrektorów jednostek".

- W tym chcielibyśmy zwiększyć wyceny ambulatoryjnej opieki specjalistycznej o ok. 3 proc., czy świadczeń ogółem szpitalne o 2-3 proc. - wymieniał minister Szumowski. Zmiana planu finansowego, która jest wynikiem przewidywanego wzrostu składki na ubezpieczenie zdrowotne, została już pozytywnie zaopiniowana przez sejmowe komisje. Ma ją jeszcze zatwierdzić rada NFZ oraz ministrowie finansów i zdrowia.

Źródło: twitter

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
Najnowsze