Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Watykan chce odnowić porozumienie z Chinami

D.Z. 15:54 10 września 2020
Papież Franciszek w Watykanie.pikist.com
Watykan jest bliski odnowienia historycznego porozumienia z Chinami w sprawie mianowania biskupów w tym kraju. Oba państwa zbliżają się do przywrócenia stosunków dyplomatycznych po prawie 70 latach przerwy – donosi agencja Bloomberg.

Stosunki między Watykanem a Chińską Republiką Ludową zostały zerwane w 1951 r. W kolejnych latach Kościół w rządzonym przez komunistów Kraju Środka doznawał niezwykle brutalnych prześladowań. Władze więziły księży katolickich, burzyły miejsca kultu, usiłując od 1957 przez Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich kontrolować w pełni działania Kościoła i dążąc do jego oderwania od Rzymu.

W 2018 r. Watykan i ChRL podpisały tymczasowe porozumienie, w którym Watykan zgodził się, by biskupów w Chinach kontynentalnych powoływać z kandydatów wytypowanych przez PSKCh. Pekin dąży też do zerwania przez Watykan relacji z Tajwanem.

Stolica Apostolska przeniosła w 1951 r. siedzibę nuncjatury z Pekinu do Tajpei i jest jedynym państwem europejskim utrzymującym stosunki dyplomatyczne z tą według Pekinu „zbuntowaną prowincją ChRL”.

Źródło: tvp.pl,twitter

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze