Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Waszczykowski: Po raz pierwszy od ponad 20 lat polski rząd zdefiniował interesy narodowe

MAD 21:04 28 sierpnia 2017
Telewizja Republika
- Po raz pierwszy od ponad 20 lat polski rząd zdefiniował interesy narodowe. Pamiętamy poprzednie rządy – "wystarczy wejść do UE, płynąć głównym nurtem". My uważamy, że UE nie jest klubem altruistów. Skonstruowano przemyślną konstrukcję, gdzie stworzono normy, standardy, instytucje, by państwa mogły realizować własne interesy, wykorzystując pokojowe instrumentarium. My zdefiniowaliśmy te interesy – w dziedzinie bezpieczeństwa międzynarodowego, energetycznego, socjalnego - powiedział w TV Republika szef MSZ, Witold Waszczykowski

"Skala ataków na Polskę jest niespotykana"

Rozmowę rozpoczęła sprawa odpowiedzi polskiego MSZ na unijne zalecenie dotyczące reformy sądownictwa w Polsce.

- Stanowisko unijne mnie dziwi, bo my nie robimy niczego złego, po prostu reformujemy system sądowniczy, ponieważ takie było oczekiwanie społeczeństwa. To ostatnia enklawa, która w tej transformacji toczonej od lat, nie była dotknięta. Na to oczekiwanie społeczne odpowiadamy. Media wielokrotnie wspominały o różnych patologiach w tym systemie, głównie wśród sędziów. Chcemy to naprawić. Pod drugie, robimy to w ramach pewnych norm i standardów europejskich. Po trzecie, uważamy, że Komisja Europejska nie ma uprawnień, by ingerować w wewnętrzne kwestie polskiego wymiaru sądownictwa, ponieważ te reformy nie dotyczą tyle wydawania wyroków, co administrowania i organizacji systemu. To nie wypływa ani na niezawisłość sędziów, ani na wydawane wyroki. Po czwarte, uważamy, że niektóre kwestie zostały odłożone, więc Komisja nie powinna ich dotykać, domagać się wyjaśnień – powiedział szef dyplomacji polskiej.

- Jeśli urzędnik międzynarodowy z Brukseli publicznie na konferencjach zapowiada, że to jego osobista ambicja, aby monitorować państwo członkowskie, to ociera się to o nękanie, zachowanie stronnicze, dlatego musieliśmy odpowiedzieć stanowczo. Mamy nadzieję, że ta sprawa zostanie zamknięta, bo na płaszczyźnie politycznej były już sygnały, że państwa członkowskie nie będą chciały kontynuować tej kwestii w oparciu o art. 7 traktatu, czyli podejmowania jej na Radzie Europejskiej – dodał minister spraw zagranicznych.

Pytany, czy wcześniej spotkał się jako dyplomata z takimi atakami na państwo unijne, Waszczykowski odpowiedział: - Mieliśmy przed laty próby podobnego zachowania wobec Węgier, premiera Orbana, jednak skala, jaką my zostaliśmy dotknięci, jest niespotykana.

"Jesteśmy gotowi się sądzić, bo decyzja o relokacji została podjęta bezprawnie" 

- Polska jest krajem przyjmującym migrantów. Przypomnę, że w ubiegłym roku Polska wydała tylko wobec Ukraińców 1267 tys. wiz, a w tym roku, w pierwszych 6 miesiącach – 750 tys. wiz. Duża ilość wiz jest tez wydana Białorusinom. Polska jest więc otwarta na wizyty i migrację. Wiele tych wiz było uzupełnionych prawem do podjęcia pracy. Natomiast polska nie godzi się na tzw. relokację, co jest eufemizmem, bo za tym kryje się przymusowe przesiedlanie. Oznacza to, że musielibyśmy zrealizować decyzję podjętą przez UE we wrześniu 2015 r. i przyjąć pewną kwotę tysięcy ludzi. Myśmy spróbowali zrealizować tę decyzję – bezskutecznie. Nasze służby weryfikacyjne, które udały się do obozów dla migrantów na południu Europy nie mogły zidentyfikować tych ludzi i byli tam ludzie, którzy nie chcieli przyjechać do Polski – tłumaczył Witold Waszczykowski. - Nie ma takiego mechanizmu, w jaki sposób tych ludzi selekcjonować, „wepchnąć” do środka transportu, przetransportować do Polski i zatrzymać ich tutaj. Tłumaczymy to naszym partnerom w całej Europie i znajdujemy zrozumienie – poza urzędnikami KE – dodał.


Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze