Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Waszczykowski mocno o nieprawidłowościach fundacji "Otwarty Dialog": działa na szkodę polskich interesów

M.N. 21:59 21 stycznia 2020
Telewizja Republika
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego w dalszym ciągu prowadzi postępowanie wobec fundacji „Otwarty Dialog”. Czym aktualnie zajmuje się fundacja i kto jeszcze nią się zajmuje? O tym był dzisiejszy odcinek programu „Koniec systemu”, a w drugiej części red. Dorota Kania rozmawiała na ten temat z europosłem PiS Witoldem Waszczykowskim, byłym ministrem spraw zagranicznych.

MSZ musiało się zając z urzędu fundacją „Otwarty Dialog”, jak i wieloma innymi fundacjami, które zajmują się relacjami międzynarodowymi. MSZ jest depozytariuszem sprawozdań merytorycznych i finansowych takich fundacji – wyjaśnił Waszczykowski. 

Urzędnicy MSZ, kiedy dowiedzieli się o tej nadzwyczajnej działalności fundacji „Otwarty Dialog”, bo wówczas ta fundacja zaczęła wprost działać przeciwko Polsce zaczęli sprawdzać te sprawozdanie. Przypomnę, że kiedy mieliśmy nieudany pucz w Sejmie, to bodajże wtedy pan Kramek, który był jednym z szefów tej fundacji stworzył manifest pt. „Jak wyłączyć państwo”. Uwagę urzędników zwróciły sprawozdania finansowe, które nie pokrywały się z tą działalnością. Urzędnicy uznali, że ta działalność jest zbyt duża w stosunku do deklarowanych tam środków w związku z tym przekazano sprawę do odpowiednich służb skarbowych, aby to sprawdzić. Były również pewne uchybienia polegające na przemilczeniach pewnej działalności politycznej – międzynarodowej – mówił były minister spraw zagranicznych.

Tłumaczył, że w związku z tym spraw musiała zostać przekazana również do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Zaznaczył, że nie wie, jak dalej wyglądał przebieg tej sprawy z racji tego, że w 2018 roku opuścił MSZ.

Kozłowska personą non grata - wściekłość opozycji i zagranicy

Minąłem się kiedyś na korytarzu z panią Kozłowską, zaczepiła mnie i z buńczucznym tonem zapytała mnie „proszę na mnie popatrzeć – czy ja rzeczywiście mogę szkodzić Polsce?”. Mamy do czynienia z totalną frustracją znacznej części opozycji. Wracając do fundacji „Otwarty Dialog” – ona jest instrumentalnie wykorzystywana przez opozycję jako przykład rzekomego łamania praw obywatelskich w Polsce. Prawda jest taka, że jest to fundacja, która działa niezgodnie z polskim prawem i to powinno być przez odpowiednie służby wykazane - powiedział Waszczykowski. 

W jego ocenie pani Kozłowska i cała fundacja „Otwarty Dialog” działa na szkodę polskich interesów i powinna ponieść za konsekwencję. 

Opozycja za wszelką cenę chce dotrzeć do opinii zagranicznej. To dużo łatwiejsze, bo opinia zagraniczna jest o wiele mniej zorientowana, ale Polaków nie da się tak łatwo oszukać. Za granicą bardzo łatwo rzucić hasło „biją sędziów”. Nikt nie będzie patrzył czy rzeczywiście biją, bo mają obrazki z Francji – więc jeśli we Francji można to w Polsce tym bardziej – stwierdził gość red. Kani.

We Francji problemu nie ma?!

Parlament Europejski w Strasburgu odrzucił wniosek Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, grupy do której należy Prawo i Sprawiedliwość, w sprawie przeprowadzenia debaty na temat praworządności we Francji.

Instytucje europejskie chciały rozliczać Francję już dużo wcześniej za przekroczenia standardów finansowych itd. W ostatniej debacie nt. rzekomego łamania praworządności przez Polskę i Węgry niektórzy zagraniczni posłowie użyli tego kontekstu. Jeśli coś łamane jest w taki sam sposób, jak w Polsce w tzw. krajach starej demokracji, "to trudno to zwykły wypadek przy pracy, który może się zdarzyć". Tam jest to akceptowalne, natomiast nas się oskarża, że jesteśmy zbyt młodą demokracją i w tym kontekście nie możemy sobie pozwolić na tego typu rzecz. Ja we wszystkich programach przypominam: nigdzie w dokumencie prawnie wiążącym UE, w żadnym traktacie nie ma definicji praworządności. Wszelkie działania wobec władz polskich czy też węgierskich są zgodnie z prawem europejskim bezprawne. Cała kwestia wymiaru sprawiedliwości pozostawiona jest państwom członkowskim – tłumaczył Waszczykowski.


Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze