Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Warszawscy radni PiS: Plan dekomunizacji stołecznych ulic zaproponowany przez Trzaskowskiego, jest spóźniony

AS 18:58 6 marca 2019
Telewizja Republika
Według warszawskich radnych Prawa i Sprawiedliwości, plan dekomunizacji stołecznych ulic, przedstawiony przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego, jest spóźniony i połowiczny.

Rafał Trzaskowski ogłosił dzisiaj, że Zbigniew Romaszewski, Danuta Siedzikówna "Inka", Komitet Obrony Robotników, Bohaterowie z kopalni Wujek, Grzegorz Przemyk i Stanisław Pyjas powinni być patronami warszawskich ulic.

W ramach akcji dekomunizacji nazw ulic, pod koniec 2017 roku wojewoda mazowiecki zmienił nazwy kilkudziesięciu warszawskich ulic. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że wojewoda działał niezgodnie z prawem i nakazał przywrócenie poprzednich nazw. Prezydent Trzaskowski chce jednak zostawić nowych patronów sześciu ulic.

Warszawski radny PiS Sebastian Kaleta mówi, że to dobra, choć za mało odważna decyzja. - Jest to reakcja na gigantyczną presję, a z drugiej strony połowiczne działanie - powiedział radny. - Jeśli się "Inkę" usuwa z ulic Warszawy, to może wzbudzić oburzenie, ale są ulice, którym komuniści będą dale patronować, na przykład Związek Walki Młodych zostaje, Oskar Lange zostaje - powiedział Sebastian Kaleta Informacyjnej Agencji Radiowej.

Prezydent Warszawy ogłosił też, że po wyborach parlamentarnych jedna z ulic otrzyma imię Lecha Kaczyńskiego. Radny PiS Dariusz Lasocki nie rozumie opóźnienia tej decyzji. - Czym zasłużył sobie pan prezydent Kaczyński, żeby czekać kolejny rok? - pytał radny. - W następnym roku mija 10 lat od katastrofy smoleńskiej. To już jest zbyt długi czas, aby czekać na upamiętnienie pana prezydenta w stolicy, w której był prezydentem - powiedział IAR-owi Dariusz Lasocki.

Zgodnie z tak zwaną ustawą dekomunizacyjną, samorządy miały czas do 2 września 2017 roku na zmianę nazw, które miały propagować komunizm. Pod koniec sierpnia 2017 roku Rada Warszawy zdecydowała, że nowych patronów będzie miało sześć ulic. IPN rekomendował zmiany kilkudziesięciu nazw.

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze