Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Warszawa: Odsłonięto pomnik Stanisława Jankowskiego ps. "Agaton"

JJ 15:31 2 sierpnia 2020
Uroczystość odsłonięcia pomnika Stanisława Jankowskiego ps. "Agaton", powstańca warszawskiego i architektaFot. PAP/Marcin Obara
W niedzielę na warszawskim Powiślu odsłonięty został pomnik Stanisława Jankowskiego ps. „Agaton”, powstańca warszawskiego i architekta. W odsłonięciu pomnika uczestniczyli m.in. wicemarszałkowie Sejmu Małgorzata Gosiewska i Małgorzata Kidawa-Błońska, Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, a także prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

W przemówieniu wygłoszonym na uroczystościach włodarz stolicy podkreślił, że Stanisław Jankowski był postacią „złożoną i nietuzinkową”.

– Każdy z okresów jego życia zasługiwałby na upamiętnienie w Warszawie i na kartach historii Polski - wskazał prezydent Warszawy. Jak dodał, na przykładzie „Agatona” możemy zobaczyć, „jak nieprawdopodobnie zorganizowane było państwo podziemne w czasie II wojny światowej".

– Ten odcinek funkcjonowania państwa polskiego, za który odpowiadał Stanisław Jankowski, czyli zadbanie o to, żeby wszyscy mieli dokumenty, żeby wywieść władze okupacyjne w pole, pokazują, jak dobrze potrafimy być zorganizowani- zaznaczył polityk. Trzaskowski zwrócił także uwagę na profesjonalizm przy produkcji dokumentów dla powstańców. Prezydent Warszawy podkreślił, że Stanisław Jankowski był specjalistą najwyższej próby, a jego profesjonalizm ocalił setki, a nawet tysiące żyć.

Stanisław Jankowski "Agaton" był oficerem AK, uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Podczas walk dowodził plutonem "Agaton". Walczył m.in. na Woli, Starym Mieście i Żoliborzu. Po upadku powstania dostał się do niewoli. Z kolei po wojnie ukończył studium urbanistyczne w Londynie, skąd w 1946 r. wrócił do Polski. Pracował jako architekt przy odbudowie Warszawy. Uczestniczył też w procesie odbudowy wielu zagranicznych miast. Został uhonorowany licznymi odznaczeniami w tym Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari.

Dzisiaj odsłonięto pomnik „Agatona” u zbiegu ulic Karowej i Browarnej na warszawskim Powiślu. Złożono wieńce w imieniu najwyższych władz państwowych.

 

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Andrzej Duda zmienia Konstytucję -zakaz adopcji dzieci przez pary jednopłciowe
Wczytuję komentarze...
Najnowsze