Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Wall Street Journal: USA upominają Polskę ws. Trybunału Konstytucyjnego

dcz 20:04 5 marca 2016
FLICKR/LUKAS PLEWNIA/CC BY 2.0
Waszyngton naciska na Polskę, by położyć kres kryzysowi wokół Trybunału Konstytucyjnego – pisze amerykański dziennik "Wall Street Journal", powołując się na źródła zbliżone do polskich władz. Brak reakcji ze strony Warszawy może doprowadzić do ochłodzenia obustronnych relacji i powstrzymania planów wzmocnienia obecności sił NATO w Polsce – ostrzega dziennik.

Amerykańscy dyplomaci zasugerowali w rozmowach z polskimi władzami, że oczekują, aby te zastosowały się do zaleceń Komisji Weneckiej, relacjonuje „WSJ”. Projekt raportu przygotowanego przez organ doradczy Rady Europy wyciekł w zeszłym tygodniu do mediów, co według ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, obniża jego rangę. W swojej opinii komisja krytycznie wyraziła się o zmianach poczynionych przez rząd Beaty Szydło w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym. Ostateczna wersja dokumentu ma być przekazana stronie polskiej w przyszłym tygodniu.

USA mają rzekomo naciskać na Warszawę, stosując jako kartę przetargową kwestię rozlokowania w Polsce większej ilości żołnierzy koalicji NATO.

Rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu Mark Toner odmówił szerszego komentarza w sprawie dyplomatycznych rozmów ze stroną polską. - Prowadzimy szczerą wymianę z Polakami dotyczącą różnych zagadnień, w tym charakteru i jakości polskiej demokracji – stwierdził. Zapytany, czy kwestia TK wpłynie na plany militarne USA lub NATO wobec Polski, odparł, że nie ulegną one zmianie. 

 

Źródło: wsj.com

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze