Wakacje dla bohatera. Walczyli dla nas – zawalczmy dla nich

Artykuł
Na wakacje wybrali się reprezentanci m.in. AK, NSZ, WiN, opozycjoniści PRL
Fot. Stowarzyszenie „Paczka dla Bohatera”

Rozpoczęły się „V Wakacje dla Bohatera” zorganizowane przez stowarzyszenie „Paczka dla Bohatera”. 60 bohaterów walk o niepodległość Polski od niedzieli odpoczywa w nadmorskich Międzyzdrojach. To już siódmy turnus wypoczynkowo-rehabilitacyjny przygotowany przez grupę wolontariuszy z całego kraju.

– Zawsze dbamy o jak najlepsze wrażenia naszych bohaterów, ale tym razem mamy szczególną motywację. Najprawdopodobniej będzie to ostatni tak duży turnus – mówi Tomasz Sawicki, prezes stowarzyszenia „Paczka dla Bohatera”. Na ten stan rzeczy składa się kilka czynników, ale najważniejszy z nich to sami kombatanci, których niestety z każdym miesiącem jest coraz mniej. – Podczas przygotowań do wyjazdu wiele osób, poznawszy nasze plany, pukało się w czoło mówiąc, że obecnie taki turnus nie jest możliwy do zorganizowania. W myśl jednego z haseł stowarzyszenia „czyny, nie słowa” kolejny raz pokazaliśmy, że wszystko jest możliwe. Mamy coraz mniej czasu na uszczęśliwienie ludzi, którym zawdzięczamy tak wiele. Nie możemy czekać na lepsze czasy – dodaje Sawicki.

3_1_670.

Stowarzyszenie organizuje i opłaca cały ośmiodniowy turnus. Przygotowania i zebranie środków na wyjazd kilkudziesięciu kombatantów trwają kilka miesięcy. W tym czasie wolontariusze planują szereg atrakcji dla podopiecznych, zbierają informacje o ich stanie zdrowia, poszukują partnerów projektu i prowadzą aukcje charytatywne, z których pozyskane fundusze przeznaczane są na wyjazd. Podobnie jak podczas „IV Wakacji dla Bohatera”, które odbyły się w Ryni we wrześniu 2020 roku, jedną z przeszkód była pandemia COVID-19. Z powodu zamknięcia hoteli termin wyjazdu przesunął się o dwa tygodnie. – Rzeczywiście liczyliśmy na wcześniejsze otwarcie hoteli, ale zmiana terminu de facto wyszła nam na dobre. Od samego początku pobytu Międzyzdroje przywitały nas piękną pogodą. To też czas, który wykorzystaliśmy na precyzyjne dopracowanie wszystkich szczegółów, przede wszystkim tych dotyczących bezpieczeństwa. To dla nas priorytet. Wszyscy kombatanci uczestniczący w wakacjach są już co najmniej kilka tygodni po drugiej dawce szczepień. Podobnie większość wolontariuszy zdążyła zaszczepić się chociaż pierwszą dawką – wyjaśnia Piotr Zarzycki, wiceprezes „Paczki dla Bohatera”.

Codzienne masaże i zabiegi medyczne

Pomimo tego faktu, przedsięwzięcie jest imprezą zamkniętą, odbywającą się w ośrodku wynajętym na wyłączność. Na całym terenie hotelu rozstawione są płyny do dezynfekcji rąk, a obsługa regularnie dezynfekuje najczęściej dotykane powierzchnie. Zgodnie z aktualnymi obostrzeniami wolontariusze i podopieczni noszą maseczki i nie gromadzą się w większych grupach. Przez cały czas pobytu dyżuruje doświadczony medyk, a pierwszego dnia odbyły się indywidualne rozmowy z lekarzem i obowiązkowa odprawa medyczna. Ze względów bezpieczeństwa zrezygnowano z dnia otwartego, kiedy tradycyjnie każdy chętny mógł spotkać się z kombatantami i wysłuchać ich opowieści.

2_1_670

Na wakacje wybrali się reprezentanci różnych formacji, m.in. Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, Wolność i Niepodległość, powstańcy warszawscy, przedstawiciele podziemia niepodległościowego, opozycjoniści czasów PRL, żołnierze kresowi i wielu innych.

Tradycyjnie na uczestników wyjazdu czeka mnóstwo wydarzeń. – Codzienne masaże i zabiegi medyczne to ulubiona atrakcja naszych podopiecznych. Pomagają im nabrać sił i poprawić stan zdrowia. W połączeniu ze spacerami na świeżym powietrzu daje to doskonały efekt. Jak sami zapewniają, po każdym takim wyjeździe, czują się o kilka lat młodsi – mówi kapral Grzegorz Bojarski z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, który po raz trzeci opiekuje się kombatantami podczas turnusów „Paczki dla Bohatera”. Przy tego typu projektach stowarzyszenie może liczyć na pomoc służb mundurowych, szczególnie Wojska Polskiego. Poza wspomnianą 2 LBOT, w przedsięwzięciu biorą udział żołnierze: 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej, 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej i 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

15_670.

Poza wypoczynkiem i podreperowaniem zdrowia, uczestnicy wakacji biorą udział w warsztatach artystycznych, wysłuchują koncertów i prelekcji. Zaplanowane są także: wizyta w oceanarium, przejażdżka ciuchcią, pokaz świetlno-pirotechniczny, biesiada patriotyczna na świeżym powietrzu, msza święta i wiele innych niespodzianek.

„V Wakacje dla Bohatera” są jedną z niewielu okazji, aby w jednym miejscu spotkać tak wielu kombatantów z różnych środowisk. Zapraszamy przedstawicieli redakcji do relacjonowania wyjazdu.

Patronat honorowy objęły Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Instytut Pamięci Narodowej.

Wakacje zostaną sfinansowane dzięki uprzejmości darczyńców: Fundacja Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Fundacja ORLEN, Fundacja PZU, Fundacja Grupy LOTOS, Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, Fundacja Enea. Ponadto środki zostały pozyskane z wpłat osób prywatnych i aukcji charytatywnych prowadzonych na fanpage „Bazarek Paczka dla Bohatera”.

Źródło: Stowarzyszenie „Paczka dla Bohatera”

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy