Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

W „Zadaniu specjalnym” o elektrowni atomowej i gazoporcie. „Musi być rozliczanie z efektów”, „Przykład marnotrawienia pieniędzy”

mk 22:20 7 października 2015
Telewizja Republika
– Przy takich płacach musi być rozliczanie z efektów – ocenił były minister gospodarki Piotr Woźniak, mówiąc o setkach milionach złotych wydanych na projekt budowy elektrowni jądrowej. – To przykład tego, jak rząd marnotrawi publiczne pieniądze – ocenił z kolei ekonomista Janusz Szewczak.

W programie rozmawiano m.in. o sprawie planów budowy elektrowni jądrowej. Kandydatka PiS na premiera niedawno krytykowała rząd za opieszałość w tej sprawie, pytając na co wydano 300 milionów złotych przeznaczonych na tę inwestycje, skoro nie ma jej efektów.

 

Przy takich płacach musi być rozliczanie z efektów, to są olbrzymie kwoty ocenił Piotr Woźniak. Były minister gospodarki przypomniał, że do niedawna funkcjonowała pełnomocnik rządu ds. programu jądrowego. Została odwołana, więc nie wiadomo, czy zmieniono rangę programu, czy został on wstrzymany mówił.

 

Zdaniem Janusza Szewczaka sprawa elektrowni jądrowej to „fantastyczny przykład tego, jak rząd marnotrawi publiczne pieniądze”. To jest niewątpliwie sprawa do prokuratury ocenił.

 

W ustach opozycji każda sprawa będzie krytykowana. Stutysięczne pensje były zbyt duże, to prawda przyznał Franciszek Stefaniuk z PSL. Jego zdaniem mimo to program jądrowy powinien być kontynuowany i zakończony, bo jak stwierdził – „już wydano na to pewne środki”.

 

Problem z gazoportem

 

Nie można poważnie traktować zapowiedzi przedstawicieli rządu. Przedstawiciele koalicji nie poradzili sobie ze sklepikami szkolnymi, więc nie sądzę, że poradzą sobie z energetyką ocenił Janusz Szewczak. Kandydat na posła z ramienia PiS ocenił, że „jeżeli można mówić o ruinie, to chodzi przede wszystkim o sektory górnictwa i energetyki”. Tam są ogromne problemy – dodał ekonomista.

 

Gazoport to nie jest inwestycja na rok czy dwa. Nie można odbierać ludziom nadziei, bo są jakieś opóźnienia podkreślał Franciszek Stefaniuk z PSL. Zdaniem posła wcześniej czy później inwestycja będzie oddana do użytku. Nie można od razu posyłać impulsu do społeczeństwa, że musicie się obawiać dodał.

 

Zdaniem byłego ministra gospodarki Piotra Woźniaka opóźnienia zaczęły się po przesileniu rządowym w 2007 roku. Trochę żałuje, bo my włożyliśmy dużo pracy w przygotowanie realizacji tego projektu. To zaniechanie rządu PO-PSL mówił. Martwi mnie, że wciąż nie możemy być pewni, kiedy gazoport zacznie działać dodał.

 

Były minister gospodarki podkreślał, że wynik ostatecznych testów przemysłowych jeszcze mogą opóźnić moment, w którym terminal zacznie działać. Terminal powinien być gotów na to, że komisja europejska nie dogada się z Rosją i Ukrainą ws. dostaw gazu na zimę ostrzegł.

 

Istotną sprawą jest rozmowa nagrana na taśmach, w których czołowi politycy władzy śmieją się z tej inwestycji stwierdził Janusz Szewczak, mówiąc o rozmowie Sławomira Nowaka z Andrzejem Parafianowiczem. To jest dowód profesjonalizmu ekipy, która buduje tę inwestycję – ironizował.

 

Zaraz będzie zmiana garnituru rządowego i ich też zaraz będzie się rozliczać. Trzeba mówić o problemie. Trzeba rozliczać nieprawidłowości na bieżąco ocenił Franciszek Stefaniuk. Poseł PSL dodał, że są niezależne instytucje, które mogą zająć się wyjaśnieniem tej sprawy. Chciałbym dodać, że nie występuję to z pozycji osoby za przekręty w państwie dodał.

 

Nikomu kto się zajmuje tym tematem nie przysługuje przywilej by być ignorantem. Nie mamy pewności, czy gazoport będzie działać i w jakim terminie. Chciałbym, by działała w terminie, czyli w październiku, jeszcze przed zimą podkreślał. Były minister gospodarki zaznaczył także, że na wypadek niepowodzenia rozmów gazowych z Rosją odpowiedzialność poniosą władze w Polsce. Nie można dopuszczać do realizacji takich zadań ludzi, którzy nie mają o tym zielonego pojęcia ocenił.

 

Różne czynniki mogą wpłynąć na to, że jeszcze będziemy dopłacać do tego przedsięwzięcia. Zaniedbań energetycznych jest mnóstwo skwitował Janusz Szewczak.

 

Źródło: telewizjarepublika.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze