Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

W Tatrach z powrotem 4. stopień zagrożenia lawinowego. ZANIECHAJ wyjść w góry!

am 18:56 15 stycznia 2019
fot. M.Witek/ facebook.com/1909.topr
"Uwaga na trudne warunki w Tatrach‼" – rozpoczyna się ostatni wpis na profilu Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego na Facebooku. Intensywne opady śniegu znów przywróciły niebezpieczny, 4. stopień zagrożenia lawinowego.

"Duży opad śniegu połączony z silnym wiatrem pogorszyły warunki lawinowe. Znowu obowiązuje 4 stopień zagrożenia lawinowego.

Warunki zdecydowanie niekorzystne! Na znacznym obszarze występują duże depozyty (zaspy) z nawianego śniegu utrudniające poruszanie się. Na następną dobę zapowiadane są dalsze opady śniegu połączone z silnym wiatrem.

Zaleca się zaniechania wszelkich wejść w teren wysokogórski ‼" – czytamy we wpisie.

 

4. stopień zagrożenia lawinowego – co oznacza?

Pokrywa śnieżna jest słabo związana na większości stromych stoków. Wyzwolenie lawiny jest prawdopodobne na licznych stromych stokach już przy małym obciążeniu dodatkowym. Możliwe jest samorzutne schodzenie licznych średnich, a często również dużych lawin.

Warunki do wędrówek są zdecydowanie niekorzystne. Poruszanie się wymaga ekstremalnie dużej zdolności do lawinoznawczej oceny sytuacji. Zaleca się zaniechanie wszelkich wyjść w teren wysokogórski. Należy pozostawać w granicach średnio stromych stoków oraz brać pod uwagę zasięg lawin z wyżej położonych stoków.

Kluczowym problemem lawinowym są niestabilne depozyty śniegu naniesionego przez wiatr w trakcie opadów lub nawianego z istniejącej pokrywy.

Źródło: facebook.com/1909.topr

Wczytuję ocenę...


KONIEC SYSTEMU (ODC.150/1) - SENSACYJNE ODKRYCIA NA WESTERPLATTE
Wczytuję komentarze...
Najnowsze