Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

W Tatrach niższy stopień zagrożenia lawinowego. Warunki do wyjść nadal niekorzystne

am 11:13 8 stycznia 2019
fot. Aleksander Mimier
W Tatrach po ostatnich obfitych opadach śniegu sytuacja powoli się stabilizuje. W poniedziałek po południu TOPR obniżył do trzeciego w pięciostopniowej skali stopień zagrożenia lawinowego. Obowiązuje do wtorku do godz. 20.

W praktyce trzeci stopień oznacza, że pokrywa śnieżna jest umiarkowanie lub słabo związana na wielu stromych stokach. Wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromiznach. W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin

W Tatrach są nadal niekorzystne warunki do wycieczek górskich. Szlaki są pokryte grubą warstwą śniegu i są nieprzetarte. W wielu miejscach utworzyły się głębokie zaspy.

Do odwołania zamknięty jest dla ruchu turystycznego, transportu konnego i samochodowego szlak do Morskiego Oka z Palenicy Białczańskiej. Nie są sprzedawane bilety do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Ze względu na zagrożenie lawinowe zamknięto, także do odwołania, schronisko na Hali Kondratowej. Bufet schroniskowy też jest nieczynny. Nie ma dojścia do innych wyżej położonych schronisk, m.in. nad Morskim Okiem czy w Dolinie Pięciu Stawów.

Zamknięte są trasy narciarskie w Dolinie Gąsienicowej i Goryczkowej, a także nartostrada z Kasprowego Wierchu. Kolejka linowa jest czynna, ale ratownicy zalecają turystom, by nie oddalali się od górnej stacji kolei na więcej niż kilkadziesiąt metrów.

W Dolinie Pięciu Stawów jest teraz -7 stopni Celsjusza, - 10 nad Morskim Okiem -10, -12 na Kasprowym Wierchu.

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego obowiązuje również w Karkonoszach i na Babiej Górze w Beskidach, a także w Bieszczadach.

 

Źródło: IAR, twitter.com

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Najnowsze