Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

W Szczecinie ruszyły badania szczątków ofiar zbrodni wołyńskiej

dmc 16:03 8 sierpnia 2016
FACEBOOK/ POLSKA BAZA GENETYCZNA OFIAR TOTALITARYZMÓW
Eksperci z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów (PBGOT) rozpoczęli badania 14 ludzkich szkieletów, zamordowanych prawdopodobnie przez oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii na Wołyniu.

Ofiary, znalezione podczas prac ekshumacyjnych w Jaworniku Ruskim k. Przemyśla, były pochowane w bunkrze ziemnym na znacznej głębokości. Szczątki zostały przewiezione do Zakładu Genetyki Sądowej PUM w Szczecinie, gdzie rozpoczęto badania antropologiczne i genetyczne. Pracami kierują prokuratorzy Instytutu Pamięci Narodowej z Rzeszowa.

PGBOT zaznacza, że to pierwsza sprawa związaną z rzezią wołyńską, jaką zajmuje się Baza. Zespół zwraca się również z apelem do rodzin ofiar tej zbrodni o oddawanie materiału genetycznego, podkreślając, że dzięki DNA eksperci będą w stanie zidentyfikować bezimienne ofiary cywilne zamordowane przez ukraińskich nacjonalistów.

Ludobójstwo na Kresach  

Grzegorz Motyka, historyk zajmujący się rzezią wołyńską, pisał, że 11 lipca 1943 oddziały UPA zaatakowały 99 miejscowości, w których żyli Polacy. Później celem napadów stało się 520 wsi i osad, zamordowanych zostało około 10-11 tysięcy naszych rodaków.

Z kolei amerykański historyk, który także przyjrzał się sprawie ludobójstwa wołyńskiego, Timothy Snyder, podawał, że od wieczora 11 lipca 1943 r. do rana 12 lipca UPA zaatakowała w 167 miejscach. Tzw. krwawa niedziela była punktem kulminacyjnym rzezi wołyńskiej, czyli akcji masowej eksterminacji polskiej ludności cywilnej na Wołyniu przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów Stepana Bandery (OUN-B), Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) oraz ukraińską ludność cywilną.

Zidentyfikować bohaterów

PBGOT to strategiczny etap projektu naukowo-badawczego "Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944–1956". Baza funkcjonuje od 2012 r. na mocy porozumienia Instytutu Pamięci Narodowej i Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Do tej pory naukowcom udało się przywrócić tożsamość ponad 40 pomordowanym. Wśród nich są m.in. Danuta Siedzikówna "Inka" czy Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka".

Źródło: telewizjarepublika.pl

Wczytuję ocenę...


DZIENNIKARSKI POKER - ZIEMKIEWICZ KONKRETNIE O TOKARCZUK: TO PRZEZ NIĄ POLACY POSZLI NA WYBORY
Wczytuję komentarze...
Najnowsze