Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

„W Punkt”. Suski: Łatwiej walczyć o suwerenność z Unią niż z opozycją

DW 9:25 13 grudnia 2020
Tematem rozmowy negocjacje unijnepexels.com
Gośćmi Katarzyny Gójskiej w programie "W Punkt" byli najpierw Mirosław Suchoń z Koalicji Obywatelskiej oraz Marek Suski z Prawa i Sprawiedliwości. Tematem rozmowy były negocjacje w sprawie budżetu Unii Europejskiej oraz mechanizmu dotyczącego tzw. praworządności. Później rozmowa z politologiem Waldemarem Paruchem i socjologiem Henrykiem Domańskim o unijnych negocjach. Następnie z Grzegorzem Gierelakiem o szczepionkach.

Redaktor Katarzyna Gójska rozpoczęła program pytaniem czy Komisja Europejska przyjmie wytyczne z negocjacji rządowych dotyczących Funduszy Odbudowy i powiązania go z mechanizmem praworządności.

Mirosław Suchoń stwierdził, że jest zadowolony, że nie było weta ze strony Polski. Obawiał się, że może do niego dojść. Dodał, że pewnie to kobiety siostry, matki przekonały polityków żeby nie było weta. Uważał, że nic nie jest jeszcze pewne co do prawnych skutków tych wytycznych i tego co zrobi Komisja Europejska.

Marek Suski podkreślił, że ma wrażenie, że opozycja jest zawiedziona, że nie doszło do weta, bo mogłaby wtedy pogłębiać konflikt w Polsce. Zaznaczył, że rząd porozumiał się z Unią Europejską, ale też dodatkowo obronił suwerenność.

- Łatwiej walczyć o suwerenność z Unią niż z opozycją - zaznaczył Marek Suski w swojej wypowiedzi.

Prowadząca program powiedziała, że porozumienie musi być jeszcze ratyfikowane w parlamencie, a Solidarna Polska deklaruje, że może zagłosować inaczej niż PiS, więc nie jest pewne, czy Sejm ratyfikuje porozumienie.

Reprezentant PiS oznajmił, że porozumienie prawie jednogłośnie zostanie przyjęte, ponieważ opozycja mówiła ostatnio, że nie jest już totalną opozycją, a przecież sama chciała porozumienia i braku weta.

Następnie członek Koalicji Obywatelskiej mówił, że brak weta to sukces opozycji, która naciskała na rząd. Dodał, że za duży wpływ na Polskę miał Viktor Orban, któremu niemalże powierzono polskie negocjacje.

Później rozmowa dotyczyła tego czy Komisja Europejska przyjmie wytyczne.

Redaktor zaznaczyła, że jeszcze nigdy nie zdarzyło się aby KE nie posłuchała wytycznych z porozumienia rządów.

Mirosław Suchoń twierdził, że mechanizm praworządności jest podobny do tego z lipca, a konkluzje mogą nie mieć mocy prawnej.

Marek Suski odpowiedział, że to zapowiedź opozycji dalszych donosów na Polskę, kolejny rozdział wojny polsko-polskiej.

Redaktor postawiła pytanie, czy kwestie światopoglądowe związane choćby z LGBT mogą być interpretowane jako składnik praworządności. 

Suchoń mówił ogólnie o prawach w Unii Europejskiej dla wszystkich. Podkreślił, że Parlament Europejski to również nasz, polski parlament, a nie jakiś obcy. 

Marek Suski podsumował, że widzi gorycz w opozycji, że nie było weta. Niektórzy z opozycji przeżyli zawód, że z powodu braku weta Zbigniew Ziobro nie wystąpił z koalicji, że nadal jest zjednoczona prawica.

Źródło: TV Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze