Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

W Pompejach odnaleziono "skarb wróżki". Wśród magicznych przedmiotów na próżno szukać złota

am 17:51 12 sierpnia 2019
zdjęcie ilustracyjnepixabay.com
Wykopaliska w Pompejach na południu Włoch ukazały niezwykłe resztki szkatułek, pełne amuletów i różnych przedmiotów z kamieni używanych w magii. Zaprezentowaną w poniedziałek kolekcję szybko nazwano „skarbem wróżki”.

Archeolodzy prowadzą poszukiwania na obszarze starożytnego miasta. W pozostałościach szkatułki z drewna i metalu odnaleziono przedmioty z bursztynu, kryształu i ametystu, zbiór nadzwyczajnych talizmanów w kształcie dzwonków i laleczek, kobiecą biżuterię.

Dyrektor parku archeologicznego w Pompejach Massimo Osanna wskazuje, że w skład kolekcji wchodzą przede wszystkim dziesiątki amuletów, mających odstraszać złe moce i przynosić szczęście.

W skarbie próżno szukać złotej biżuterii. Wisiorki i inne eksponaty nie są wykonane z materiałów o wysokiej wartości ekonomicznej. Dlatego zdaniem Osanny należy przypuszczać, że ozdoby te były noszone w celach rytualnych, a "nie dla elegancji". Nie są to, jak zauważył, cenne klejnoty, ale drobne przedmioty niemal na pewno związane z rytuałami czarów. Mogły one zatem według archeologów należeć do osoby, na przykład niewolnicy, obdarzonej zdolnościami uznanymi za magiczne bądź uzdrawiające.

Ustalono, że wśród tego znaleziska odkrytego w rejonie nazwanym Dom w Ogrodzie znajdują się przedmioty, wiązane w czasach rzymskich z czarami i rytuałami dotyczącymi uwodzenia kogoś, szczęśliwego małżeństwa i porodu.

W tym samym rejonie archeolodzy odnaleźli w małym, drewnianym domu szkielety 10 osób. Jak wskazują, to rodzina, która zmarła w wyniku erupcji Wezuwiusza w 79. roku n.e. To właśnie jedna z domowniczek miała być „kobietą-wróżką”.

Źródło: polsatnews.pl

Wczytuję ocenę...
TAGI:


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze