Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

W Paryżu odsłonięto pomnik Jana Pawła II

mk 8:30 26 października 2014
twitter
Pomnik Jana Pawła II odsłonięto w sobotę przy paryskiej katedrze Notre Dame. W uroczystości uczestniczyli m.in. mer stolicy Francji Anne Hidalgo, arcybiskup Paryża, kardynał Andre Vingt-Trois i metropolita łódzki, abp Marek Jędraszewski.

 Statua z brązu ma 3,6 metra wysokości i waży 1,5 tony. Jest dziełem rosyjskiego rzeźbiarza gruzińskiego pochodzenia Zuraba Cereteliego. Artysta podarował pomnik Polskiej Misji Katolickiej we Francji. W ten sposób chciał wyrazić swoją "wdzięczność za rolę odegraną przez Jana Pawła II w obaleniu radzieckiego totalitaryzmu".

Pomnik czekał cztery lata na znalezienie dla siebie właściwego miejsca w Paryżu. Z początku rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji, ksiądz infułat Stanisław Jeż proponował instalację pomnika na placu przed polskim kościołem pod wezwaniem Matki Boskiej Wniebowziętej w centrum Paryża.

W kwietniu 2012 r. władze miasta nie wyraziły jednak zgody na ten projekt zwracając uwagę na niedopasowanie estetyki pomnika do architektury i stylu kościoła.

Ostatecznie w lipcu 2014 r. wydane zostało pozwolenie na postawienie pomnika Karola Wojtyły na skwerze Jana XXIII przy katedrze Notre Dame.

– To musi być owoc cudu Jana XXIII, gdy spotkał się on w niebie z Janem Pawłem II po wspólnej kanonizacji – żartuje Paweł Kostka de Sztemberg, odpowiedzialny za projekt w ramach Polskiej Misji Katolickiej we Francji.

– Nie mogliśmy znaleźć lepszego miejsca na uhonorowanie pamięci Jana Pawła II, który stał na czele Kościoła katolickiego od 1978 do 2005 roku, aniżeli skwer noszący imię Jana XXIII, papieża w latach 1958-63 – dodaje Paweł Kostka de Sztemberg.

Powołana do życia w 1836 roku w Paryżu z inicjatywy m.in. Adama Mickiewicza Polska Misja Katolicka miała za zadanie organizację życia duchowego, kulturalnego i społecznego Polaków, którzy po powstaniu listopadowym wyemigrowali do Francji. Licząca obecnie 120 księży Misja, kierowana przez ks. Stanisława Jeża, spełnia wciąż podobne funkcje przy francuskiej Polonii.

Źródło: pap

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze