Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

W Parlamencie Europejskim debata polskich europosłów z premierem ws. Białorusi

AKŁ 12:59 2 września 2020
Parlament Europejski w Brukselipixabay
Premier na spotkaniu przedstawił informacje o podejmowanych przez polski rząd działaniach w sprawie sytuacji na Białorusi oraz podziękował parlamentarzystom za wspólną aktywność na arenie międzynarodowej. Współorganizatorką spotkania była europosłanka Anna Fotyga (PiS). - Dyskusja była bardzo dobra. Będziemy się spotykać częściej. Coś, co zainicjował premier Morawiecki, przynosi rezultaty – powiedziała dziennikarzom w Parlamencie Europejskim po wyjściu z sali.
W PE w Brukseli odbyła się w środę debata polskich europosłów różnych frakcji na temat sytuacji na Białorusi. W rozmowach, poprzez łącze wideo uczestniczył też premier Mateusz Morawiecki. Europosłowie przekonują, że w tej sprawie potrzebny jest w PE wspólny polski głos.

Premier na spotkaniu przedstawił informacje o podejmowanych przez polski rząd działaniach w sprawie sytuacji na Białorusi oraz podziękował parlamentarzystom za wspólną aktywność na arenie międzynarodowej.

Współorganizatorką spotkania była europosłanka Anna Fotyga (PiS). „Dyskusja była bardzo dobra. Będziemy się spotykać częściej. Coś, co zainicjował premier Morawiecki, przynosi rezultaty" – powiedziała dziennikarzom w Parlamencie Europejskim po wyjściu z sali.

Wskazała, że już od dłuższego czasu polscy europosłowie reprezentują wspólne stanowisko w sprawie Białorusi. „Mało tego, to stanowisko jest wspólne wśród większości europosłów naszego regionu, Europy Środkowej i Wschodniej. Mamy również poparcie niektórych kolegów ze "starej" Unii Europejskiej” – zaznaczyła.

Szef delegacji PO-PSL Andrzej Halicki (PO) powiedział, że spotkanie przebiegło w dobrej atmosferze. „W tym temacie potrzebna jest nie tylko koordynacja polskiego głosu, ale też przełożenie go na naszą praktyczną siłę w poszczególnych frakcjach w PE” – powiedział dziennikarzom.

Dodał, że w PE będą toczyć się dalsze rozmowy w sprawie sankcji personalnych wobec osób na Białorusi i wyzwań politycznych dotyczących tego kraju. „Nie może być tak, że bandyci, którzy stosują terror wobec własnych obywateli, są bezimienni i będą bezkarni. Jako europarlamentarzyści mamy w tej kwestii rolę do odegrania” – powiedział Halicki.

W rozmowach wzięli udział również polscy europosłowie należący do frakcji Socjalistów i Demokratów.

Na spotkanie tzw. Klubu Polskiego w sprawie Białorusi wszystkich polskich eurodeputowanych zaprosili europosłowie PiS - Ryszard Legutko i Anna Fotyga.

Posiedzenia Klubu Polskiego, czyli zebrania wszystkich europosłów z Polski, odbywały się dość często po przystąpieniu Polski do UE, ale później, z powodu eskalacji konfliktu politycznego i przeniesienie sporów również na poziom europejski, przestały być organizowane.

Wcześniej liderzy pięciu głównych frakcji w PE: Europejskiej Partii Ludowej (EPL) - Manfred Weber, Socjalistów i Demokratów (S&D) - Iratxe Garcia Perez, Odnowić Europę - Dacian Ciolos, a także współprzewodniczący Zielonych - Ska Keller i Philippe Lamberts oraz Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) - Ryszard Legutko i Raffaele Fitto podkreślili, że nie uznają Aleksandra Łukaszenki za ponownie wybranego prezydenta Białorusi, oraz wezwali do przeprowadzenia nowych i wolnych wyborów w tym kraju.

Wezwali też Rosję do powstrzymania się od wszelkich ukrytych lub jawnych ingerencji na Białorusi po wyborach, a instytucje UE i państwa członkowskie - do czujnego przeciwdziałania wszelkim rosyjskim krokom w tym kierunku.

Najbliższe posiedzenie Parlamentu Europejskiego ma odbyć się w dniach 14-17 września.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze