Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

W obronie wolności słowa. W obronie Jacka Komudy

PZ 17:20 6 sierpnia 2020
Cenzurapixabay.com
"Dalian, będziesz ćwiartowany!" to opowiadanie jego autorstwa, które ukazało się w "Nowej Fantastyce". Wywołało wiele kontrowersji i stało się obiektem krytyki środowisk LGBT. Redakcja najpierw opublikowała opowiadanie, ale później wydała oświadczenie z przeprosinami za rzekome treści homofobiczne w utworze Komudy. Redakcja złożyła również upokarzającą samokrytykę i zapewnienie, że w przyszłości będzie lepiej strzegła poprawności politycznej.

Jacek Komuda to zawodowy pisarz i historyk specjalizujący się w dziejach Rzeczypospolitej szlacheckiej. Jest autorem siedemnastu książek, a także zbioru esejów na temat kultury sarmackiej.

Autor odniósł się do zachowania redakcji – opowiadanie jest pastiszem w obecnej Polsce. Jeśli ktoś przyjmuje je jednostronnie (...) to znaczy, że sam jest ideologicznie zmanipulowany.

Wielu pisarzy i publicystów wystosowało oświadczenie w obronie Jacka Komudy. Wśród nich znalazł się Rafał Ziemkiewicz, Jacek Piekara, Jacek Dukaj, czy Andrzej Pilipiuk. Uważają oni, że podporządkowanie publikacji regułom jednej opcji światopoglądowej oznacza wprowadzenie cenzury.

- Uważamy, że takie zachowanie stoi w całkowitej sprzeczności z tradycją zarówno samego pisma, jak i polskiej literatury fantastycznej, zawsze różnorodnej i poszukującej. Wymóg podporządkowania publikacji regułom wypracowanym przez jedną opcję światopoglądową oznacza de facto wprowadzenie cenzury. Wielu z nas pamięta czasy cenzury i dlatego – jako pisarze, tłumacze, wydawcy, redaktorzy i miłośnicy literatury – protestujemy z całą mocą – dodano.

– Żyjemy w wolnym kraju, mamy swobodę wypowiedzi. Jeżeli komuś coś się nie podoba, może podać mnie do sądu. Nie może być tak, że zostanie wprowadzona cenzura i jeśli coś temu rozwydrzonemu środowisku LGBT się nie spodoba, to np. będą cenzurowane konkretne książki – mówił Jacek Komuda w Polskim Radiu 24.

Pod oświadczeniem podpisali się: Rafał Dębski, Dariusz Domagalski, Jacek Drewnowski, Jacek Dukaj, Piotr Gociek, Eryk Górski, Jarosław Grzędowicz, Tomasz Kołodziejczak, Maja Lidia Kossakowska, Mirosław Kowalski, Konrad Lewandowski, Robert Łakuta, Jacek Piekara, Andrzej Pilipiuk, Arkady Saulski, Krzysztof Sokołowski, Grzegorz Szczepaniak, Robert Szewczyk, Wojciech Szyda, Dariusz Zalewski i Rafał Ziemkiewicz.

Źródło: tvp.info, dorzeczy.pl, fabrykaslow.com, twitter

Wczytuję ocenę...


Jan Paweł II - O Solidarności
Wczytuję komentarze...
Najnowsze